WordPress SEO - en to fr translation catalogue (640 entries)

en:  (because of date display)
fr: (en raison de l'affichage de la date)

en: "Max entries per sitemap page" should be a positive number, which %s is not. Please correct.
fr: "Entrées maximum par page du sitemap" doit être un nombre positif, %s ne l'est pas. Veuillez corriger.

en: %s License
fr: Licence %s

en: %s already exists as a Facebook Admin.
fr: %s est déjà un Admin Facebook.

en: %s does not seem to be a valid %s verification string. Please correct.
fr: %s ne semble pas être une chaine de caractères de vérification valide pour %s. Veuillez corriger.

en: %s does not seem to be a valid Twitter user-id. Please correct.
fr: %s ne semble pas être un identifiant Twitter valide. Veuillez corriger.

en: %s does not seem to be a valid url. Please correct.
fr: %s ne semble pas être une URL valide. Veuillez corriger.

en: %s failed to check for updates because of the following error: <em>%s</em>
fr: Erreur de mise à jour pour %s en raison des erreurs suivantes:<em>%s</em>

en: %s is network activated, please contact your site administrator to manage the license.
fr: %s nécessite une activation réseau, veuillez contacter l'administrateur du site pour gérer la licence.

en: %s is network activated, you can manage your license in the <a href="%s">network admin license page</a>.
fr: %s nécessite une activation réseau, vous pouvez gérer votre licence dans la <a href="%s">Page d'administration des licences réseau</a>. .

en: %s is not a valid choice for who should be allowed access to the WP SEO settings. Value reset to the default.
fr: %s n'est pas un choix valide pour ceux qui devraient être autorisés d'accéder aux paramètres de WP SEO. La valeur par défaut a été remise en place.

en: %s restored to default SEO settings.
fr: %s a été rétabli au réglages SEO par défaut.

en: %s, Author at %s
fr: %s, Auteur à %s

en: %s: License Settings
fr: %s&nbsp: Réglages de la licence

en: %sRenew your license now%s.
fr: Renouveler votre licence %s dès à présent %s.

en: (HTML allowed)
fr: (HTML autorisé)

en: (deactivate your license so you can activate it on another WordPress site)
fr: (désactivez votre licence pour pouvoir l'activer sur un autre site WordPress)

en: (no parent)
fr: (aucun parent)

en: , and meta keywords data deleted.
fr: , et les données des meta keywords supprimées.

en: , and old data deleted.
fr: , et les anciennes données supprimées.

en: .htaccess file
fr: fichier .htaccess

en: 1 - Highest priority
fr: 1 - Priorité la plus haute

en: 301 Redirect
fr: Redirection 301

en: 404 pages
fr: Pages 404

en: <a href="%s">Did you know you can upgrade your license?</a>
fr: <a href="%s">Saviez-vous que vous pouvez mettre à jour votre licence&nbsp;?</a>

en: <a href="%s">Your license is expiring in %d days, would you like to extend it?</a>
fr: <a href="%s">Votre licence expire dans %d jours, voulez vous une extension pour votre licence&nbsp;?</a>

en: <b>Warning!</b> You're blocking external requests which means you won't be able to get %s updates. Please add %s to %s.
fr: <b>Attention!</b> Vous bloquez des requêtes externes, ce qui signifie que vous ne serez pas en mesure d'obtenir les mises à jour de %s. Merci d'ajouter %s à %s.

en: <strong>%s version %s</strong> is available. <a href="%s" class="thickbox" title="%s">Check out what's new</a> or <a href="%s" %s>update now</a>.
fr: <strong>%s la version de %s</strong> est disponible. <a href="%s" class="thickbox" title="%s"> Découvrez les nouveautés </a> ou <a href="%s" %s> mettez à jour maintenant </a>.

en: A Sitemap is an XML file that lists the URLs for a site. It allows webmasters to include additional information about each URL: when it was last updated, how often it changes, and how important it is in relation to other URLs in the site. This allows search engines to crawl the site more intelligently.
fr: Un plan de site est un fichier XML qui recense les URLs d'un site. Il permet aux webmasters d'inclure des informations complémentaires à propos de chaque URL: quand il a été mis à jour pour la dernière fois, à quelle fréquence il change, son importance par rapport aux autres URLs du site. Cela permet aux moteurs de recherche de parcourir le site de manière plus intelligente.

en: A link to the archive for the post author, with the authors name as anchor text.
fr: Un lien vers les archives de l'auteur, avec le nom de l'auteur comme texte d'ancrage.

en: A link to the post, with the title as anchor text.
fr: Un lien vers l'article, avec le titre comme texte d'ancrage.

en: A link to your site, with your site's name and description as anchor text.
fr: Un lien vers votre site, avec le nom de votre site et la description comme texte d'ancrage.

en: A link to your site, with your site's name as anchor text.
fr: Un lien vers votre site, avec le nom de votre site comme texte d'ancrage.

en: A meta description has been specified, but it does not contain the target keyword / phrase.
fr: Une meta description a été spécifiée, mais ne contient pas le mot-clé / phrase ciblé.

en: A replacement variable can not start with "%%cf_" or "%%ct_" as these are reserved for the WPSEO standard variable variables for custom fields and custom taxonomies. Try making your variable name unique.
fr: Une variable de remplacement ne peut commencer par "%%cf_" ou "%%ct_" car elles sont réservées pour les variables standards de WPSEO pour les champs et les taxonomies personnalisés. Essayez de d'utiliser un nom de variable unique.

en: A replacement variable can only contain alphanumeric characters, an underscore or a dash. Try renaming your variable.
fr: Une variable de remplacement ne peut contenir que des caractères alpha-numériques, un souligné ou un tiret. Veuillez renommer votre variable

en: A replacement variable with the same name has already been registered. Try making your variable name more unique.
fr: Une variable de remplacement portant le même nom est déjà enregistrée. Essayez d'utiliser un nom de variable unique.

en: Activate License
fr: Activer la licence

en: Add <code>noodp</code> meta robots tag sitewide
fr: Ajouter la balise méta robots <code>noodp</code> sur tout le site

en: Add <code>noydir</code> meta robots tag sitewide
fr: Ajouter la balise méta robots <code>noydir</code> sur tout le site

en: Add Another Facebook Admin
fr: Ajouter un autre administrateur Facebook

en: Add Facebook Admin
fr: Ajouter un administrateur Facebook

en: Add Open Graph meta data
fr: Ajouter les métadonnées OpenGraph

en: Add Open Graph meta data to your site's <code>&lt;head&gt;</code> section. You can specify some of the ID's that are sometimes needed below:
fr: Ajoute les métadonnées OpenGraph à la section <code>&lt;head&gt;</code>de votre site. Vous pouvez spécifier certains des IDs qui sont parfois nécessaires&nbsp;:

en: Add Twitter card meta data
fr: Ajoute les métadonnées de carte Twitter

en: Add Twitter card meta data to your site's <code>&lt;head&gt;</code> section.
fr: Ajoute les métadonnées de carte Twitter à la section <code>&lt;head&gt;</code> de votre site.

en: Admin only notice: this page doesn't show a meta description because it doesn't have one, either write it for this page specifically or go into the SEO -> Titles menu and set up a template.
fr: Avis pour l'administrateur&nbsp;: cette page n'affiche pas de méta description car elle n'en a pas. Vous pouvez donc soit l'ajouter spécifiquement pour cette page soit aller dans vos réglages (SEO -> Titres) pour configurer un modèle.

en: Advanced
fr: Avancé

en: Advanced <code>meta</code> robots settings for this page.
fr: Réglages avancés des <code>méta</code> des robots pour cette page.

en: Advanced Variables
fr: Variable Premium

en: After content publication, the plugin automatically pings Google and Bing, do you need it to ping other search engines too? If so, check the box:
fr: Après la publication de contenu, cette extension notifie automatiquement Google et Bing, est-ce que vous souhaitez également notifier d'autres moteurs de recherche&nbsp;? Si oui, cochez la case&nbsp;:

en: Alexa Verification ID
fr: ID de vérification Alexa&nbsp;

en: All SEO Scores
fr: Tous les scores SEO

en: All in One SEO (Old version) data successfully imported.
fr: Les données de All in One SEO (Ancienne version) ont été importées avec succès.

en: All-In-One-SEO has been deactivated
fr: All-In-One-SEO a été désactivé

en: Allow tracking
fr: Permettre le suivi

en: Allow tracking of this WordPress install's anonymous data.
fr: Permettre le suivi de données anonymes de cette installation WordPress.

en: Always include
fr: Toujours inclure

en: Always index
fr: Toujours indexer

en: Always noindex
fr: Toujours noindex

en: Analyze this page
fr: Analyser cette page

en: Anchor text for the Homepage
fr: Texte d'ancrage pour la page d'accueil&nbsp;

en: Archives for
fr: Archives pour

en: Are you in Google News? Increase your traffic from Google News by optimizing for it!
fr: Etes vous sur Google News ? Augmentez le trafic de Google News grâce à l'optimisation!

en: Are you sure you want to reset your SEO settings?
fr: Etes vous sûrs de vouloir réinitialiser les paramètres SEO

en: Article Heading:
fr: Intitulé de l'article&nbsp;:

en: As you are redirecting attachment URLs to parent post URLs, these settings will currently only have an effect on <strong>unattached</strong> media items!
fr: Comme vous redirigre l'URL de la pièce jointe vers l'URL parent, ces paramètres n'auront d'effet que sur les médias <strong>non inclus</strong>

en: As you're on NGINX, you'll need the following rewrites:
fr: Puisque vous utilisez NGINX, vous avez besoin des réécritures suivantes&nbsp;:

en: Attachment caption
fr: Légende de la pièce-jointe

en: Attachments to posts are stored in the database as posts, this means they're accessible under their own URL's if you do not redirect them, enabling this will redirect them to the post they were attached to.
fr: Les pièces jointes des articles sont stockées dans la base de données en tant qu'articles, ce qui signifie qu'elles sont accessibles par leurs propres URL (si celle-ci ne sont pas déjà redirigées), activer cette option les redirigera vers l'article auquel elles sont attachées.

en: Author Archives
fr: Archives de l'auteur

en: Auto detect
fr: Détection automatique

en: Automatic prioritization
fr: Priorisation automatique

en: Bad
fr: Mauvais

en: Basic Variables
fr: Variables de base

en: Bing Webmaster Tools
fr: Outils pour webmasters de Bing&nbsp;

en: Blog %s not found.
fr: Le blog %s est introuvable.

en: Blog ID
fr: ID du blog

en: Bold the last page in the breadcrumb
fr: Mettre en gras la dernière page du fil d'Ariane

en: Breadcrumb for 404 Page
fr: Fil d'Ariane pour la page 404&nbsp;

en: Breadcrumbs Settings
fr: Réglages des fils d'Ariane

en: Breadcrumbs Title
fr: Titre pour le fil d'Ariane

en: Breadcrumbs title
fr: Titre du fil d'Ariane

en: Bulk Editor
fr: Edition en masse

en: Canonical
fr: Canonique

en: Canonical Settings
fr: Réglages des URL canoniques

en: Canonical URL
fr: URL canonique&nbsp;

en: Check
fr: Vérifier

en: Check Google Cache
fr: Vérifier le cache de Google

en: Check Headers
fr: Vérifier les en-têtes

en: Check Inlinks (OSE)
fr: Vérifier les liens entrants (OSE)

en: Check Keyword Density
fr: Vérifier la densité des mots-clés

en: Check Rich Snippets
fr: Vérifiez les extraits

en: Check this box to enable XML sitemap functionality.
fr: Cocher cette case pour activer la fonctionnalité sitemap XML.

en: Choose the site whose settings you want to use as default for all sites that are added to your network. If you choose 'None', the normal plugin defaults will be used.
fr: Choisissez le site dont les paramètres serviront de base à tous les nouveaux sites de votre réseau. Si vous choisissez 'Aucun', les plugin par défaut seront utilisés.

en: Choose the symbol to use as your title separator. This will display, for instance, between your post title and site name.
fr: Choisisssez le symbole à utiliser en temps que séparateur. Il apparaîtra, par exemple, entre le titre de l'article et le nom du site.

en: Clean Permalink Settings
fr: Nettoyer les réglages des permaliens

en: Clean up the <code>&lt;head&gt;</code>
fr: Nettoyer la section<code>&lt;head&gt;</code>

en: Clear all Facebook Data
fr: Effacer toutes les données Facebook

en: Close
fr: Fermer

en: Congratulations!
fr: Félicitations&nbsp;!

en: Content of your RSS Feed
fr: Contenu de votre flux RSS

en: Content to put after each post
fr: Contenu à ajouter après chaque article

en: Content to put before each post in the feed
fr: Le contenu à ajouter avant chaque article dans le flux

en: Content:
fr: Contenu&nbsp;:

en: Copy home meta description
fr: Copier les méta description de base

en: Create robots.txt file
fr: Créer le fichier robots.txt

en: Current option:
fr: Option actuelle&nbsp;:

en: Currently connected Facebook admins:
fr: Administrateurs Facebook actuellement connectés&nbsp;:

en: Custom Post Type Archives
fr: Archives des articles de type personnalisé

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Date Archives
fr: Archives par date

en: Date in Snippet Preview
fr: Date dans la prévisualisation de l'élément&nbsp;

en: Deactivate License
fr: Désactiver la licence

en: Debug Information
fr: Information de débug

en: Default Settings:
fr: Réglages par défaut&nbsp;:

en: Default for first tier pages
fr: Par défaut pour les pages de premier niveau

en: Default for post type, currently: %s
fr: Par défaut pour le type d'article, actuellement&nbsp;: %s

en: Default for second tier pages and posts
fr: Par défaut pour les pages et articles de second niveau

en: Default settings
fr: Réglages par défaut

en: Delete the old data after import? (recommended)
fr: Supprimer les anciennes données après l'importation? (recommandé)

en: Description
fr: Description&nbsp

en: Disable all users with zero posts
fr: Désactiver les utilisateurs avec 0 articles

en: Disable author/user sitemap
fr: Désactiver le sitemap auteur/utilisateur

en: Disable the Advanced part of the WordPress SEO meta box
fr: Désactiver les options avancées de la boite méta de WordPress SEO

en: Disable the author archives
fr: Désactiver les archives de l'auteur

en: Disable the date-based archives
fr: Désactiver les archives par date

en: Do not allow tracking
fr: Ne pas permettre le suivi

en: Do not use a Facebook App as Admin
fr: Ne pas utiliser une application Facebook en tant qu'administrateur

en: Earlier found meta description was not found in file. Renewed the description test data.
fr: Les méta descriptions précédentes n'ont pas été trouvé dans le fichier.Mise en place des données de test.

en: Edit
fr: Modifier

en: Edit Files
fr: Modifier les fichiers

en: Edit the content of your .htaccess:
fr: Modifier le contenu de votre fichier .htaccess&nbsp;:

en: Edit the content of your robots.txt:
fr: Modifier le contenu de votre fichier robots.txt&nbsp;:

en: Edit this item
fr: Editer cet objet

en: Either delete them (this can be done with the "Fix it" button) or disable WP SEO XML sitemaps.
fr: Vous pouvez soit les supprimer (ce qui peut être fait avec le bouton "Corriger") soit désactiver les sitemaps XML de WP SEO.

en: Email
fr: E-mail

en: Enable Breadcrumbs
fr: Activer les fils d'Ariane

en: Enforce a trailing slash on all category and tag URL's
fr: Forcer l'ajout d'une barre oblique à la fin de toutes les URL des catégories et des mots-clés

en: Enter the %sSite ID%s for the site whose settings you want to use as default for all sites that are added to your network. Leave empty for none (i.e. the normal plugin defaults will be used).
fr: Entrez l' identifiant %sSite du site ID%s que vous utiliserez comme base pour les paramètres de tous les sites qui seront ajoutés à votre réseau. Ne rien mettre pour aucun. (ex: les plugin par défaut seront utilisés).

en: Entries per page
fr: Entrées par page

en: Error 404: Page not found
fr: Erreur 404: Page introuvable

en: Exclude post types
fr: Exclure les types d'articles (post types)

en: Exclude taxonomies
fr: Exclure les taxonomies

en: Exclude user from Author-sitemap
fr: Exclure cet utilisateur du plan de site (sitemap) des auteurs

en: Exclude users without posts
fr: Exclure les utilisateurs sans articles

en: Existing Yoast Meta Description
fr: Méta description Yoast actuelle

en: Existing Yoast SEO Title
fr: Titre Yoast SEO actuel

en: Explanation
fr: Explication

en: Export
fr: Exporter

en: Export & Import SEO Settings
fr: Exporter & Importer les réglages SEO

en: Export settings
fr: Exporter les réglages

en: Export your WordPress SEO settings here, to import them again later or to import them on another site.
fr: Exporter vos réglages WordPress SEO pour les ré-importer plus tard ou les importer sur un autre site.

en: Extensions and Licenses
fr: Extensions et licences

en: FAQ
fr: Questions

en: Facebook Description
fr: Description Facebook&nbsp;

en: Facebook Image
fr: Image Facebook&nbsp;

en: Facebook Insights and Admins
fr: Facebook Insights et Admins

en: Facebook Page URL
fr: URL de la page Facebook&nbsp

en: Facebook Title
fr: Titre Facebook

en: Facebook profile URL
fr: URL du profil Facebook

en: Failed to activate your license, your license key seems to be invalid.
fr: Impossible d'activer votre licence, votre clé de licence semble invalide.

en: Failed to deactivate your %s license.
fr: Impossible de désactiver votre licence %s.

en: Failed to remove hardcoded meta description.
fr: Impossible de supprimer la méta description saisie en dur.

en: Failed to retrieve your apps from Facebook.
fr: Impossible de récupérer vos applications depuis Facebook.

en: File Editor
fr: Éditeur de fichier

en: Filter
fr: Filtrer

en: Fix it.
fr: Corriger.

en: Flesch Reading Ease
fr: Facilité de lecture (Flesch)

en: Focus KW
fr: Mot-clé principal

en: Focus Keyword
fr: Mot-clé principal&nbsp;

en: Focus keyword not set.
fr: Mot-clé principal non défini.

en: Focus keyword usage
fr: Utilisation du mot-clef mis en avant

en: Follow
fr: Suivre

en: For more information:
fr: Pour plus d'information&nbsp;:

en: For the date based archives, the same applies: they probably look a lot like your homepage, and could thus be seen as duplicate content.
fr: Pour les archives par date, le même principe s'applique&nbsp;: elles ressemblent probablement beaucoup à votre page d'accueil, et peuvent donc être considérées comme du contenu dupliqué.

en: Force Transport
fr: Forcer le protocole&nbsp

en: Force http
fr: Forcer http

en: Force https
fr: Forcer https

en: Force rewrite titles
fr: Forcer la réécriture des titres

en: Force the canonical to either http or https, when your blog runs under both.
fr: Forcer l'URL canonique à être soit http soit https, si votre blog permet les deux.

en: Frontpage settings
fr: Réglages généraux

en: General
fr: Général

en: General Settings
fr: Réglages généraux

en: General settings
fr: Réglages généraux

en: Get this extension
fr: Obtenez cette extension

en: Good
fr: Bon

en: Google Insights
fr: Tendances des recherches sur Google 

en: Google Publisher Page
fr: Page Google Publisher

en: Google Site Search URL's look weird, and ugly, but if you're using Google Site Search, you probably do not want them cleaned out.
fr: Les paramètres URL de Google Site Search vous semblent probablement étranges et peu esthétiques, mais si vous utilisez Google Site Search, vous ne souhaitez probablement pas les nettoyer.

en: Google Webmaster Tools
fr: Outils pour webmasters de Google&nbsp;

en: Google+ Description
fr: Description Google+&nbsp;

en: Google+ Image
fr: Image Google+

en: Google+ Title
fr: Titre Google+

en: HeadSpace2 data successfully imported
fr: Les données de HeadSpace2 ont bien été importées.

en: Help improve WordPress SEO
fr: Aidez-nous à améliorer WordPress SEO

en: Hide
fr: Masquer

en: Hide RSD Links
fr: Masquer les liens RSD

en: Hide RSS Links
fr: Masquer les liens RSS

en: Hide Shortlink for posts
fr: Masquer le lien court pour les articles

en: Hide WLW Manifest Links
fr: Masquer les liens manifestes WLW

en: Home
fr: Accueil

en: Homepage
fr: Page d'accueil

en: Homepage &amp; Front page
fr: Page d'accueil &amp; Première page

en: How to insert breadcrumbs in your theme
fr: Comment insérer les fils d'Ariane dans votre thème

en: Huge SEO Issue: You're blocking access to robots.
fr: Important problème SEO&nbsp;: Vous bloquez actuellement l'accès aux robots des moteurs de recherche. 

en: I don't know why you'd want to use meta keywords, but if you want to, check this box.
fr: Je ne sais pas pourquoi vous voulez utiliser les méta keywords, mais si vous voulez le faire, cochez cette case.

en: I know, don't bug me.
fr: Je sais, ne plus m'avertir.

en: If you choose a permalink for your posts with <code>.html</code>, or anything else but a / on the end, this will force WordPress to add a trailing slash to non-post pages nonetheless.
fr: Si vous choisissez d'utiliser un permalien pour vos articles avec <code>.html</code> à la fin, ou toute autre extension qu'un "/" à la fin, cette option va tout de même forcer WordPress à ajouter une barre oblique "/" à tous les articles.

en: If you don't want to use the meta description for sharing the post on Facebook but want another description there, write it here.
fr: Si vous ne souhaitez pas utiliser la méta description pour le partage de l'article sur Facebook, mais préférez une autre description, vous devez l'écrire ici.

en: If you don't want to use the meta description for sharing the post on Google+ but want another description there, write it here.
fr: Si vous ne voulez pas utiliser la méta description pour le partage de l'article sur Google+, mais plutôt une autre description, vous devez l'écrire ici.

en: If you don't want to use the post title for sharing the post on Facebook but instead want another title there, write it here.
fr: Si vous ne souhaitez pas utiliser le titre de l'article pour le partager sur Facebook, mais que vous souhaitiez un autre titre, écrivez le ici.

en: If you don't want to use the post title for sharing the post on Google+ but instead want another title there, write it here.
fr: Si vous ne souhaitez pas utiliser le titre de l'article pour le partager sur Google+, mais que vous souhaitiez un autre titre, écrivez le ici.

en: If you had a .htaccess file and it was editable, you could edit it from here.
fr: Si vous aviez un fichier .htaccess et qu'il était modifiable, vous pourriez le modifier à partir d'ici.

en: If you had a robots.txt file and it was editable, you could edit it from here.
fr: Si vous aviez un fichier robots.txt et qu'il était modifiable, vous pourriez le modifier à partir d'ici.

en: If you have a Google+ page for your business, add that URL here and link it on your Google+ page's about page.
fr: Si vous avez une page Google+ pour votre entreprise, ajoutez cette URL ici et reliez la à votre page à propos de Google+.

en: If you type something above it will override your %smeta keywords template%s.
fr: Si vous entrez quelque chose dans cette case, cela va remplacer votre %smodèle de méta keywords%s.

en: If you use Google Analytics campaign parameters starting with <code>?utm_</code>, check this box. You shouldn't use these btw, you should instead use the hash tagged version instead.
fr: Si vous utilisez les paramètres de campagne de Google Analytics qui débutent par <code>?utm_</code>, cochez cette case. Cela dit, mieux vaut ne pas les utiliser et passer par la version avec le hashtag (#). 

en: If you want to override the Facebook image for this post, upload / choose an image or add the URL here.
fr: Si vous souhaitez forcer l'image Facebook pour cet article, envoyez/choississez une image ou ajoutez l'URL ici.

en: If you want to override the image for this post that Google+ will use, upload / choose an image or add the URL here. Note that it will otherwise default to the Facebook one above.
fr: Si vous souhaitez remplacer l'lmage utilisée par Google+, chargez/sélectionnez une image ou entrez une URL ici. Autrement l'image sera celle utilisée pour Facebook (ci-dessus)

en: If you want to prevent /page/2/ and further of any archive to show up in the search results, enable this.
fr: Si vous voulez éviter /page/2/ et les suivantes d'une archive d'apparaître dans les résultats de la recherche, activez cette option.

en: If you want to restore a site to the default WordPress SEO settings, press this button.
fr: Si vous souhaitez réinitialiser les réglages SEO de votre site avec les réglages par défaut, appuyez sur ce bouton.

en: If you would like to us to keep you up-to-date regarding WordPress SEO and other plugins by Yoast, subscribe to our newsletter:
fr: Si vous souhaitez être tenu(s) informé(e) des évolutions de WordPress SEO et des autres plugins par Yoast, abonnez-vous à notre lettre d'information:

en: If you're running a one author blog, the author archive will always look exactly the same as your homepage. And even though you may not link to it, others might, to do you harm. Disabling them here will make sure any link to those archives will be 301 redirected to the homepage.
fr: Si vous avez un site avec un seul auteur, la section archive de l'auteur va toujours être semblable à la page d'accueil. Même si vous n'avez aucun lien vers cette section, d'autres pourraient le faire, ce qui vous causera du tort. Désactiver cette section vous permet d'être sur que les liens vers cette section seront redirigés (301) vers la page d'accueil.

en: If you've used another SEO plugin, try the %sSEO Data Transporter%s plugin to move your data into this plugin, it rocks!
fr: Si vous avez utilisé une autre extension SEO auparavant, essayez %sSEO Data Transporter%s pour importer vos données, ça pulse&nbsp;!

en: If your .htaccess were writable, you could edit it from here.
fr: Si votre fichier .htaccess était accessible en écriture, vous pourriez le modifier à partir d'ici.

en: If your robots.txt were writable, you could edit it from here.
fr: Si votre fichier robots.txt était accessible en écriture, vous pourriez le modifier à partir d'ici.

en: If your theme supports my breadcrumbs, as all Genesis and WooThemes themes as well as a couple of other ones do, you can change the settings for those here. If you want to modify your theme to support them, %sfollow these instructions%s.
fr: Si votre thème supporte mon fil d’Ariane (comme c'est le cas pour tous les thèmes Genesis et WooThemes ainsi qu'un certain nombre d'autres thèmes), vous pouvez modifier les réglages ici. Si vous souhaitez modifier votre thème pour supporter le fil d’Ariane,%ssuivez ces instructions%s.

en: Ignore.
fr: Ignorer.

en: Image URL
fr: URL de l&rsquo;image&nbsp

en: Import
fr: Importer

en: Import & Export
fr: Importer & Exporter

en: Import &amp; Export
fr: Importer &amp; Exporter

en: Import from All-in-One SEO?
fr: Importer depuis All-In-One SEO?

en: Import from HeadSpace2?
fr: Importer depuis HeadSpace2?

en: Import from OLD All-in-One SEO?
fr: Importer depuis l'ANCIEN All-In-One SEO?

en: Import from RSS Footer (by Yoast)?
fr: Importer depuis RSS Footer (par Yoast)?

en: Import from Robots Meta (by Yoast)?
fr: Importer depuis Robots Meta (par Yoast)?

en: Import from WooThemes SEO framework?
fr: Importer depuis le framework WooThemes SEO&nbsp;?

en: Import from Yoast Breadcrumbs?
fr: Importer depuis Yoast Breadcrumbs&nbsp;?

en: Import settings
fr: Importer les réglages

en: Import settings by locating <em>settings.zip</em> and clicking
fr: Importer vos réglages en localisant le fichier <em>settings.zip</em> et en cliquant sur

en: Import settings from other plugins
fr: Importer les réglages d'autres extensions

en: In the specified meta description, consider: How does it compare to the competition? Could it be made more appealing?
fr: Pour cette balise méta description, n'oubliez pas de considérer&nbsp;: Comment se compare-t-elle à la concurrence&nbsp;? Pourrait-elle être plus attrayante&nbsp;?

en: Include Taxonomy Metadata
fr: Inclure les métadonnées des taxonomies

en: Include in Sitemap
fr: Inclure dans le Sitemap&nbsp;

en: Include in sitemap?
fr: Inclure dans le sitemap&nbsp;?

en: Internal Links
fr: Liens internes

en: Introduction Tour:
fr: Visite guidée:

en: Invalid transport mode set for the canonical settings. Value reset to default.
fr: Le protocole utilisé pour les réglages des URL canoniques est invalide. Champ remis à sa valeur par défaut.

en: Keyword / keyphrase appears in %s (out of %s) subheadings in the copy. While not a major ranking factor, this is beneficial.
fr: Le mot-clé / phrase-clé principal apparaît dans %s (sur %s) sous-titres de votre texte. Bien que n'étant pas un facteur majeur pour le classement, cela est tout de même bénéfique.

en: Keyword Research
fr: Recherche de mots-clés

en: Leave default
fr: Laisser par défaut

en: License Key
fr: Clé de licence

en: License status
fr: Statut de la licence

en: Licenses
fr: Licences

en: Like this plugin?
fr: Vous aimez cette extension&nbsp;?

en: Local SEO
fr: SEO Local

en: Lowest priority
fr: Priorité la plus basse

en: Max entries per sitemap page
fr: Entrées maximum par page du sitemap

en: Medium priority
fr: Priorité moyenne

en: Meta Description
fr: Méta Description&nbsp;

en: Meta Keywords
fr: Méta Keywords (mots-clefs)

en: Meta Robots
fr: Méta robots&nbsp;

en: Meta Robots Advanced
fr: Paramètres méta robots avancés&nbsp;

en: Meta Robots Follow
fr: Méta Robots Follow&nbsp;

en: Meta Robots Index
fr: Méta Robots Index&nbsp;

en: Meta description
fr: Méta description

en: Meta description template
fr: Modèle de Méta description&nbsp;

en: Meta description to use for Author page
fr: Méta description à utiliser pour la page Auteur

en: Meta description:
fr: Méta description&nbsp;:

en: Meta keywords
fr: Méta keywords

en: Meta keywords template
fr: Modèle des Méta keywords&nbsp;

en: Meta keywords to use for Author page
fr: Méta keywords à utiliser pour la page Auteur

en: Meta keywords used on the archive page for this term.
fr: Meta keywords utilisé sur la page d'archive pour ce terme.

en: More WordPress SEO
fr: Plus de WordPress SEO

en: MultiSite Settings
fr: Réglages MultiSite

en: Never include
fr: Ne jamais inclure

en: New Yoast Meta Description
fr: Nouvelle méta description Yoast

en: New Yoast SEO Title
fr: Nouveau titre Yoast SEO

en: New sites in the network get the SEO settings from this site
fr: Les nouveaux sites du réseau auront les paramètres SEO de ce site

en: New sites in the network inherit their SEO settings from this site
fr: Les nouveaux sites du réseau héritent des paramètres SEO de ce site

en: News SEO
fr: Informations SEO

en: Next
fr: Suivant

en: No Archive
fr: Aucune archive

en: No Image Index
fr: Pas d'index pour l'image

en: No Snippet
fr: Pas d'aperçu

en: No doubt you've used an SEO plugin before if this site isn't new. Let's make it easy on you, you can import the data below. If you want, you can import first, check if it was imported correctly, and then import &amp; delete. No duplicate data will be imported.
fr: Vous avez probablement utilisé une autre extension SEO auparavant. Pour vous faciliter la vie, vous pouvez importer les données de votre ancienne extension SEO. Si vous voulez le faire, vous pouvez d'abord les importer, vérifiez si les données ont été importées correctement, et puis importer &amp; supprimer. Aucune donnée en double ne sera importée.

en: No focus keyword set.
fr: Mot-clé principal non défini.

en: No focus keyword was set for this %s. If you do not set a focus keyword, no score can be calculated.
fr: Aucun mot-clef principal n'a été défini pour cette %s. Si vous n'en définissez pas un, aucun score ne peut être calculé.

en: No images appear in this page, consider adding some as appropriate.
fr: Aucune image n'apparaît sur cette page, vous devriez en ajouter quelques unes.

en: No meta description has been specified, search engines will display copy from the page instead.
fr: Aucune meta description n'a été spécifiée, les moteurs de recherche vont donc utiliser le contenu de la page.

en: No numeric value was received.
fr: Les chiffres ne sont aps acceptés

en: No outbound links appear in this page, consider adding some as appropriate.
fr: Aucun lien externe n'apparaît dans cette page, vous devriez envisager d'en ajouter.

en: No post content to analyse.
fr: Aucun contenu d'article à analyser.

en: No settings found in file.
fr: Aucun réglage n'a été trouvé dans le fichier.

en: No subheading tags (like an H2) appear in the copy.
fr: Aucune balise d'en-tête (comme un H2) n'apparaît dans votre contenu.

en: Nofollow
fr: Ne pas suivre

en: Noindex subpages of archives
fr: Ne pas indexer les sous-pages des archives

en: Noindex this %s
fr: Ne pas indexer (noindex) ce %s

en: None
fr: Aucun

en: Note that for the Twitter Cards to work, you have to check the box below and then validate your Twitter Cards through the %1$sTwitter Card Validator%2$s.
fr: Pour que les Cartes Twitter fonctionnent, vous devez sélectionner la case ci-dessous et ensuite valider votre Carte Twitter grâce au %1$sValidateur de Carte Twitter%2$s.

en: Note: instead of templates these are the actual titles and meta descriptions for these custom post type archive pages.
fr: Remarque&nbsp;: au lieu d'utiliser les modèles, ce sont les vrais titres et méta descriptions pour les pages archives des articles de type personnalisé.

en: Optimize your videos to show them off in search results and get more clicks!
fr: Optimisez vos vidéos pour qu'elles apparaissent dans les résultats des recherches et obtenir plus de clics!

en: Other
fr: Autres

en: Other imports
fr: Autres imports

en: Other variables not to clean
fr: Autres variables à ne pas nettoyer

en: Page %d of %d
fr: Page %d sur %d

en: Page Analysis
fr: Analyse de page

en: Page Analysis has been disabled.
fr: L'analyse de la page a été désactivée

en: Page Not Found
fr: Page introuvable

en: Page URL/Slug
fr: URL/Identifiant de la page

en: Page URL:
fr: URL de la page&nbsp;:

en: Page not found
fr: La page est introuvable

en: Page title:
fr: Titre de la page&nbsp;:

en: Paging comments is enabled, this is not needed in 999 out of 1000 cases, so the suggestion is to disable it, to do that, simply uncheck the box before "Break comments into pages..."
fr: La pagination des commentaires est activée, ce qui n'est pas nécessaire dans 999 cas sur 1000, donc la suggestion est de le désactiver. Pour le faire, il suffit de décocher la case "Diviser les commentaires en pages..." dans les réglages de discussion.

en: Paste your %s license key here..
fr: Collez la clé de votre licence %s ici.

en: People make mistakes in their links towards you sometimes, or unwanted parameters are added to the end of your URLs, this allows you to redirect them all away. Please note that while this is a feature that is actively maintained, it is known to break several plugins, and should for that reason be the first feature you disable when you encounter issues after installing this plugin.
fr: Il est possible que les gens fassent des erreurs s'ils font des liens vers votre site, ou bien des paramètres indésirables sont ajoutés à vos URL. Cette option vous permet de les rediriger ailleurs. Veuillez noter que même si cette option est activement mise à jour, elle est aussi reconnue pour causer des problèmes avec d'autres extensions et donc, si vous avez un problème, il est recommandé de désactiver cette option d'abord.

en: Permalink Settings
fr: Réglages des permaliens

en: Permalinks
fr: Permaliens

en: Pick the main keyword or keyphrase that this post/page is about.<br/><br/>Read %sthis post%s for more info.
fr: Choisissez le mot-clé principal ou la phrase-clé principale de cet article/cette page.<br/><br/>Lisez %scet article%s pour plus d'infos.

en: Ping Ask.com
fr: Notifier Ask.com

en: Ping Yahoo!
fr: Notifier Yahoo!

en: Pinterest
fr: Pinterest&nbsp;

en: Please check the appropriate box below if there's a post type that you do <strong>NOT</strong> want to include in your sitemap:
fr: Veuillez cocher la case appropriée ci-dessous s'il y a un type d'article que vous ne voulez <strong>PAS</strong> inclure dans votre fichier sitemap&nbsp;:

en: Please check the appropriate box below if there's a taxonomy that you do <strong>NOT</strong> want to include in your sitemap:
fr: Veuillez cocher la case appropriée ci-dessous s'il y a une taxonomie que vous ne voulez <strong>PAS</strong> inclure dans votre fichier sitemap&nbsp;:

en: Please create a page title.
fr: Veuillez saisir un titre pour cette page.

en: Please enter a license key in the field below first.
fr: Veuillez d'abord saisir une clé de licence dans le champ ci-dessous.

en: Please enter the maximum number of entries per sitemap page (defaults to %s, you might want to lower this to prevent memory issues on some installs):
fr: Merci d'entrer le nombre maximal d'entrées par page de sitemap (par défaut %s, vous pouvez réduire ce nombre pour éviter les problèmes de mémoire sur certaines installations)&nbsp;:

en: Please select a valid post type for taxonomy "%s"
fr: Veuillez choisir un type d'article valide pour la taxonomie "%s"

en: Please select a valid taxonomy for post type "%s"
fr: Veuillez choisir une taxonomie valide pour le type d'article "%s"

en: Poor
fr: Médiocre

en: Post Status
fr: Statut de l'article

en: Post Type
fr: Type d'article

en: Post Types
fr: Types d'article

en: Post doesn't exist.
fr: L'article n'existe pas.

en: Post has an invalid Post Type: %s.
fr: L'article a un type d'article invalide&nbsp: %s.

en: Post is set to noindex.
fr: L'article est réglé sur noindex.

en: Post type archive to show in breadcrumbs for:
fr: Les archives des types d'articles à afficher dans le fil d'Ariane&nbsp;:

en: Posts
fr: Articles

en: Prefix for Archive breadcrumbs
fr: Préfixe pour le fil d'Ariane des archives&nbsp;

en: Prefix for Search Page breadcrumbs
fr: Préfixe pour le fil d'Ariane des pages de recherche&nbsp;

en: Prefix for the breadcrumb path
fr: Préfixe pour le fil d'Ariane&nbsp;

en: Premium Support
fr: Support Premium

en: Prevent cleaning out Google Analytics Campaign & Google AdWords Parameters.
fr: Evite la suppression des paramètres des  campagnes Google Analytics & Google AdWords

en: Prevent cleaning out Google Site Search URL's.
fr: Empêche de nettoyer les paramètres URL de Google Site Search.

en: Prevents search engines from using the DMOZ description for pages from this site in the search results.
fr: Empêche les moteurs de recherche d'utiliser la description de DMOZ pour les pages de ce site dans les résultats de recherche.

en: Prevents search engines from using the Yahoo! directory description for pages from this site in the search results.
fr: Empêche les moteurs de recherche d'utiliser la description du répertoire de Yahoo! pour les pages de ce site dans les résultats de recherche.

en: Preview
fr: Aperçu

en: Preview &#8220;%s&#8221;
fr: Prévisualiser &#8220;%s&#8221;

en: Previous
fr: Précédent

en: Privacy sensitive (FB admins and such), theme specific (title rewrite) and a few very site specific settings will not be imported to new blogs.
fr: La vie privée sensible (Les Administrateurs FB et pareil), le thème spécifique (le titre récrit) et quelques-uns très le site des fixations spécifiques ne seront pas importées à de nouveaux blogs.

en: Publication date
fr: Date de Publication

en: RSS Footer options imported successfully.
fr: Les options de pied de page du fil RSS ont été importées avec succès.

en: RSS Settings
fr: Réglages flux RSS

en: Rank better locally and in Google Maps, without breaking a sweat!
fr: Améliorez votre classement localement dans Google Maps, sans verser une goutte de sueur!

en: Re-check theme.
fr: Re-vérifier le thème.

en: Redirect attachment URL's to parent post URL.
fr: Rediriger l'URL des pièces-jointes vers l'URL de l'article parent.

en: Redirect ugly URL's to clean permalinks. (Not recommended in many cases!)
fr: Rediriger les URL laides vers des permaliens propres. (Non recommandé "
    "dans la majorité des cas&nbsp;!)

en: Remove Blog page from Breadcrumbs
fr: Supprimer la page Blog du fil d'Ariane

en: Remove stop words from slugs.
fr: Retirer les mots d'arrêts (stop words) des identifiants.

en: Remove the <code>?replytocom</code> variables.
fr: Supprimer les variables<code>?replytocom</code>.

en: Remove these ads?
fr: Supprimer les publicités

en: Removed hardcoded meta description.
fr: La méta description codée en dure a été supprimée.

en: Replaced with a custom taxonomies description
fr: Remplacé par une description des taxinomies personnalisées.

en: Replaced with a posts custom field value
fr: Remplacé par une valeur de champ personnalisé

en: Replaced with a posts custom taxonomies, comma separated.
fr: Remplacé par la(les) catégorie(s) de l'article, séparé par des virgules

en: Replaced with the category description
fr: Remplacé par la description de la catégorie

en: Replaced with the current date
fr: Remplacé par la date actuelle

en: Replaced with the current day
fr: Remplacé par la date actuelle

en: Replaced with the current month
fr: Remplacé par le mois en cours

en: Replaced with the current page number
fr: Remplacé par le numéro de la page en cours

en: Replaced with the current page number with context (i.e. page 2 of 4)
fr: Remplacé par le numéro de page en cours avec le contexte (ex: page 2 sur 4)

en: Replaced with the current page total
fr: Remplacé par le nombre total de pages

en: Replaced with the current search phrase
fr: Remplacé par la phrase recherchée

en: Replaced with the current tag/tags
fr: Remplacé par le(les) mot(s)-clé(s)

en: Replaced with the current time
fr: Remplacé par l'heure actuelle

en: Replaced with the current year
fr: Remplacé par l'année en cours

en: Replaced with the date of the post/page
fr: Remplacé par la date de l'article / de la page

en: Replaced with the post categories (comma separated)
fr: Remplacé par la(les) catégorie(s) de l'article (séparées par des virgules)

en: Replaced with the post type plural label
fr: Remplacé par l'intitulé au pluriel du type d'article

en: Replaced with the post type single label
fr: Remplacé par l'intitulé au singulier du type d'article

en: Replaced with the post/page ID
fr: Remplacé par l'ID de l'article / de la page

en: Replaced with the post/page author's 'nicename'
fr: Remplacé par le nom 'plus joli' de l'auteur de l'article / de la page

en: Replaced with the post/page author's userid
fr: Remplacé par l'ID de l'auteur de l'article / de la page

en: Replaced with the post/page excerpt (or auto-generated if it does not exist)
fr: Remplacé par l'extrait de l'article / page (ou auto-généré, si l'extrait n'existe pas)

en: Replaced with the post/page excerpt (without auto-generation)
fr: Remplacé par l'extrait de l'article / page (sans auto-génération)

en: Replaced with the post/page modified time
fr: Remplacé par l'heure de modification de l'article / de la page

en: Replaced with the posts focus keyword
fr: Remplacé par le mot-clé principal de l'article

en: Replaced with the slug which caused the 404
fr: Remplacé par l'identifiant qui a causé l'erreur 404

en: Replaced with the tag description
fr: Remplacé par la description du mot-clé

en: Replaced with the term description
fr: Remplacé par la description du terme

en: Replaced with the term name
fr: Remplacé par le nom du terme

en: Replaced with the title of the parent page of the current page
fr: Remplacé par le titre de la page parent de la présente page

en: Replaced with the title of the post/page
fr: Remplacé par le titre de l'article / de la page

en: Request error: "%s" (%scommon license notices%s)
fr: Erreur dans la requête :"%s" (%scommon notices%s de licence)

en: Reset Default Settings
fr: Réinitialiser les réglages par défaut

en: Restore site to default settings
fr: Restaurer les réglages du site aux valeurs par défaut

en: Restore site to defaults
fr: Restaurer les réglages du site aux valeurs par défaut

en: Robots-Meta has been deactivated
fr: La meta Robots a été désactivée

en: SEO Description
fr: Description SEO

en: SEO Issue:
fr: Problème SEO&nbsp;:

en: SEO Settings
fr: Réglages SEO

en: SEO Title
fr: Titre SEO&nbsp;

en: SEO:
fr: SEO&nbsp;:

en: SEO: Bad
fr: SEO: Mauvais

en: SEO: Good
fr: SEO: Bon

en: SEO: No Focus Keyword
fr: SEO&: Pas de mot-clef principal

en: SEO: Poor
fr: SEO: Médiocre

en: SEO: Post Noindexed
fr: SEO&nbsp;: Article non indexé

en: Save MultiSite Settings
fr: Enregistrer les réglages MultiSite

en: Save changes to .htaccess
fr: Enregistrer les modifications du fichier .htaccess

en: Save changes to Robots.txt
fr: Enregistrer les modifications du fichier robots.txt

en: Save your settings to activate XML Sitemaps.
fr: Enregistrez vos réglages pour activer les sitemaps XML.

en: Seamlessly integrate WooCommerce with WordPress SEO and get extra features!
fr: Intégrez WooCommerce et WordPress SEO pour obtenir des fonctionnalités supplémentaires!

en: Search for "%s"
fr: Recherche pour "%s"

en: Search pages
fr: Pages de recherche

en: Security
fr: Sécurité

en: Select an app to use as Facebook admin:
fr: Sélectionnez une application pour l'utiliser comme administrateur Facebook&nbsp;:

en: Separator between breadcrumbs
fr: Séparateur pour le fil d'Ariane&nbsp;

en: Setting "%s" is no longer used and has been discarded.
fr: Le paramètre "%s" n'est plus disponible et a été désactivé

en: Settings
fr: Réglages

en: Settings Updated.
fr: Les réglages ont été mis à jour.

en: Settings could not be imported:
fr: Les réglagles n'ont pas été importés&nbsp;:

en: Settings successfully imported.
fr: Les réglages ont été importés avec succès.

en: Should this page be in the XML Sitemap at all times, regardless of Robots Meta settings?
fr: Est-ce que cette page devrait être dans le fichier Sitemap XML à tout moment, indépendamment des réglages des méta robots&nbsp;?

en: Show date in snippet preview?
fr: Afficher la date dans la prévisualisation de l'extrait&nbsp;?

en: Site Admins (default)
fr: Administrateurs du site (par défaut)

en: Site ID
fr: ID du Site

en: Site Twitter Username
fr: Nom d'utilisateur sur Twitter&nbsp

en: Site-wide default: %s
fr: Valeur par défaut pour tout le site&nbsp;: %s

en: Sitemap Priority
fr: Priorité dans le Sitemap&nbsp;

en: Sitewide <code>meta</code> settings
fr: Réglages <code>méta</code> sur tout le site

en: Sitewide settings
fr: Réglages au niveau du site

en: Snippet Preview
fr: Aperçu de l'extrait&nbsp;

en: So remember: If you change the %sattachment redirection setting%s in the future, the below settings will take effect for *all* media items.
fr: Rappel: Si vous changez les setting%s de redirection de %sattachment dans le futur, les paramètres ci-dessous affecteront "tous" les médias.

en: Social
fr: Réseaux sociaux

en: Social settings
fr: Réglages réseaux sociaux

en: Some files could not be removed. Please remove them via FTP.
fr: Plusieurs fichiers n'ont pas pu être supprimés. Veuillez le faire par le biais de votre logiciel FTP.

en: Special Pages
fr: Pages spéciales

en: Start Tour
fr: Commencer la visite

en: Strip the category base (usually <code>/category/</code>) from the category URL.
fr: Enlever le répertoire de base de la catégorie (habituellement <code>/category/</code>) de l'URL de la catégorie.

en: Subscribe
fr: Abonnez-vous

en: Successfully added %s as a Facebook Admin!
fr: Vous avez ajouté l'%s comme administrateur de Facebook&nbsp;!

en: Successfully cleared all Facebook Data
fr: Toutes les données Facebook ont été effacées avec succès

en: Successfully removed admin %s
fr: Administrateur %s supprimé avec succès

en: Successfully retrieved your apps from Facebook, now select an app to use as admin.
fr: Vos applications ont été récupérées avec succès à partir de Facebook, veuillez maintenant sélectionner une application à utiliser en tant qu'administrateur.

en: Summary
fr: Résumé

en: Summary with large image
fr: Résumé avec grande image

en: Super Admins only
fr: Super Administrateur uniquement

en: Symbols are shown in the size they'll appear in in search results.
fr: Les symboles sont affichés dans la même taille que celle des résultats de recherche.

en: Take note :
fr: A savoir:

en: Take note:
fr: A Savoir:

en: Take this tour to quickly learn about the use of this plugin.
fr: Profitez de cette visite guidée pour apprendre rapidement comment utiliser cette extension.

en: Taxonomy to show in breadcrumbs for:
fr: Taxonomie à afficher dans le fil d'Ariane pour&nbsp;:

en: Team Yoast
fr: L'équipe Yoast

en: Template explanation
fr: Explication des modèles

en: Templates and settings
fr: Modèles et réglages

en: The <code>meta</code> description will be limited to %s chars%s, %s chars left.
fr: La <code>méta</code> description est limitée à %s caractères%s, %s caractères restants.

en: The Breadcrumbs title is used in the breadcrumbs where this %s appears.
fr: Le titre est utilisé dans le fil d'Ariane où %s apparaît.

en: The SEO Title defaults to what is generated based on this sites title template for this posttype.
fr: Le titre SEO par défaut généré en fonction du modèle de titre pour ce type d'article du site.

en: The SEO description is used for the meta description on the archive page for this term.
fr: La description SEO est utilisée pour la méta description sur la page d'archive de ce terme.

en: The SEO title is used on the archive page for this term.
fr: Le titre SEO est utilisé sur la page d'archive de ce terme.

en: The Standard PHP Library (SPL) extension seem to be unavailable. Please ask your web host to enable it.
fr: Les extensions de la Librairie Standard PHP (SPL) semblent ne pas être disponibles.Demandez à votre hébergeur de les activer.

en: The URL that this page should redirect to.
fr: L'URL vers laquelle cette page devrait rediriger.

en: The available space is shorter than the usual 155 characters because Google will also include the publication date in the snippet.
fr: L'espace disponible est plus court que les 155 caractères habituels car Google inclut également la date de publication dans l'extrait.

en: The canonical URL that this page should point to, leave empty to default to permalink. %sCross domain canonical%s supported too.
fr: L'URL canonique qui devrait pointer sur cette page, laisser cette case vide pour utiliser le permalien par défaut. Les %sURL canoniques vers d'autres domaines%s sont aussi supportées.

en: The canonical link is shown on the archive page for this term.
fr: Le lien canonique s'affiche sur la page d'archive pour ce terme.

en: The copy scores %s in the %s test, which is considered %s to read. %s
fr: Le texte a obtenu %s au test du %s, ce qui est considéré comme %s à lire. %s

en: The default blog setting must be the numeric blog id of the blog you want to use as default.
fr: Le réglage par défaut du blog doit être l'identifiant numérique du blog que vous souhaitez utiliser par défaut.

en: The default card type to use
fr: Le type de carte à utiliser par défaut&nbsp;

en: The first tab will show you site-wide settings. You can also set some settings for the entire site here to add specific meta tags or to remove some unneeded cruft.
fr: Le premier onglet vous affiche les réglages appliquables à tout le site. Vous pouvez aussi définir ici des réglages pour tout le site pour ajouter des méta-tags spécifiques ou supprimer des choses inutiles.

en: The first true all-in-one SEO solution for WordPress, including on-page content analysis, XML sitemaps and much more.
fr: La première solution SEO tout-en-un pour WordPress, y compris l'analyse des pages de contenu, les sitemaps XML et bien plus encore.

en: The following file(s) is/are blocking your XML sitemaps from working properly:
fr: Le(s) fichier(s) suivant(s) empêche(nt) vos sitemaps XML de fonctionner correctement&nbsp;:

en: The images on this page are missing alt tags.
fr: Les images sur cette page ne contiennent pas de texte alternatif (attribut alt).

en: The images on this page contain alt tags with the target keyword / phrase.
fr: Les images sur cette page contiennent du texte alternatif (attribut alt) avec le mot-clé / la phrase cible.

en: The images on this page do not have alt tags containing your keyword / phrase.
fr: Les images sur cette page n'ont pas de texte alternatif (attribut alt) contenant votre mot-clé / phrase.

en: The keyword / phrase %s does not appear in the page title.
fr: Le mot-clé / la phrase %s n'apparait pas dans le titre de la page.

en: The keyword / phrase appears in the URL for this page.
fr: Ce mot-clé / cette phrase apparaît dans l'URL de cette page.

en: The keyword / phrase does not appear in the URL for this page. If you decide to rename the URL be sure to check the old URL 301 redirects to the new one!
fr: Ce mot-clé / cette phrase n'apparaît pas dans l'URL de cette page. Si vous décidez de renommer l'URL de cette page, assurez-vous de faire une redirection 301 vers la nouvelle&nbsp;!

en: The keyword appears in the first paragraph of the copy.
fr: Le mot-clé apparaît dans le premier paragraphe du texte.

en: The keyword density is %s%%, which is a bit low, the keyword was found %s times.
fr: La densité du mot-clé est de %s%%, ce qui est un peu faible, le mot-clé a été trouvé %s fois.

en: The keyword density is %s%%, which is great, the keyword was found %s times.
fr: La densité du mot-clé est de %s%%, ce qui est très bien, le mot-clé a été trouvé %s fois.

en: The keyword density is %s%%, which is over the advised 4.5%% maximum, the keyword was found %s times.
fr: La densité de mot-clé est de %s%%, ce qui est supérieur au maximum conseillé de 4,5%%. Le mot-clé a été trouvé %s fois.

en: The keyword doesn't appear in the first paragraph of the copy, make sure the topic is clear immediately.
fr: Le mot-clé principal n'apparaît pas dans le premier paragraphe du texte, assurez-vous que le sujet soit clair immédiatement.

en: The keyword for this page contains one or more %sstop words%s, consider removing them. Found '%s'.
fr: Le mot-clé principal de cette page contient un ou plusieurs %smots d'arrêts%s (stop words), que vous devriez envisager de retirer. Nous avons trouvé '%s'.

en: The meta description contains the primary keyword / phrase.
fr: La meta description contient le mot-clé / phrase principal.

en: The meta description is often shown as the black text under the title in a search result. For this to work it has to contain the keyword that was searched for.<br/><br/>Read %sthis post%s for more info.
fr: La méta-description est généralement affichée en noir sous le titre dans les résultats des moteurs de recherche. Pour être efficace, il faut qu'elle contienne le mot-clé recherché.<br/><br/>Pour plus d'information lire: %sthis post%s.

en: The meta description is under 120 characters, however up to %s characters are available. %s
fr: La méta description compte moins de 120 caractères, vous pouvez encore ajouter %s caractères. %s

en: The page title contains %d characters, which is less than the recommended minimum of 40 characters. Use the space to add keyword variations or create compelling call-to-action copy.
fr: Le titre de page contient %d caractères, ce qui est moins que le minimum recommandé de 40 caractères. Utilisez l'espace restant pour ajouter des variations de mots-clés ou rédiger des appels à l'action convaincants.

en: The page title contains %d characters, which is more than the viewable limit of 70 characters; some words will not be visible to users in your listing.
fr: Le titre de page contient %d caractères, ce qui est plus que la limite visible de 70 caractères; certains mots ne seront donc pas visibles par les internautes dans les résultats de recherche.

en: The page title contains keyword / phrase, at the beginning which is considered to improve rankings.
fr: Le titre de la page contient le mot-clé / la phrase au début ce qui devrait permettre d'améliorer votre classement.

en: The page title contains keyword / phrase, but it does not appear at the beginning; try and move it to the beginning.
fr: Le titre de la page contient le mot-clé / la phrase, mais il ne semble pas apparaître au début; essayez plutôt de le mettre au début.

en: The page title is more than 40 characters and less than the recommended 70 character limit.
fr: Le titre de page compte plus de 40 caractères et moins que la limite recommandée de 70 caractères. 

en: The plugin All-In-One-SEO has been detected. Do you want to %simport its settings%s.
fr: Le plugin All-In-One-SEO a été détecté. Voulez-vous %simporter sa configuration%s.

en: The plugin Robots-Meta has been detected. Do you want to %simport its settings%s.
fr: Le plugin Robots-Meta a été détecté. Voulez-vous %simporter sa configuration%s.

en: The post %s appeared first on %s.
fr: Cet article %s est apparu en premier sur %s.

en: The premium version of WordPress SEO with more features & support.
fr: La version Premium de WordPress SEO a plus de fonctionnalités & de support.

en: The priority given to this page in the XML sitemap.
fr: La priorité donnée à cette page dans le fichier Sitemap XML.

en: The separator defined in your theme's <code>wp_title()</code> tag.
fr: Le séparateur défini dans le tag <code>wp_title()</code> de votre thème.

en: The site's name
fr: Le nom du site

en: The site's tag line / description
fr: Ligne de balise / Description du site

en: The slug for this page contains one or more <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Stop_words">stop words</a>, consider removing them.
fr: L'identifiant de cette page contient un ou plusieurs <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Stop_words">mots d'arrêts</a> (stops words, en anglais), il serait préférable de les enlever.

en: The slug for this page is a bit long, consider shortening it.
fr: L'identifiant de cette page est un peu trop long, il serait préférable de le raccourcir.

en: The specified meta description is over %s characters, reducing it will ensure the entire description is visible. %s
fr: La meta description spécifiée compte plus de %s caractères, en la réduisant vous serez assuré que la totalité de la description soit visible. %s

en: The title &amp; metas settings for WordPress SEO are made up of variables that are replaced by specific values from the page when the page is displayed. The tabs on the left explain the available variables.
fr: Les réglages des titres & métas pour WordPress SEO utilisent des variables qui sont remplacées par des valeurs spécifiques de la page quand la page est affichée. Les onglets de gauche donnent des explications sur les variables disponibles.

en: Theme License
fr: Licence du thème

en: There are %d words contained in the body copy, this is below the %d word recommended minimum. Add more useful content on this topic for readers.
fr: Il y a %d mots dans le corps du texte, ce qui est dessous du minimum recommandé de %d mots. Ajouter plus de contenu pertinent sur ce sujet pour les lecteurs.

en: There are %d words contained in the body copy, this is more than the %d word recommended minimum.
fr: Il y a %d mots dans le corps du texte, ce qui est supérieur au minimum recommandé de %d mots.

en: There are %d words contained in the body copy, this is slightly below the %d word recommended minimum, add a bit more copy.
fr: Il y a %d mots dans le corps du texte, ce qui est légèrement inférieur au minimum recommandé de %d mots, ajoutez-en un peu à votre contenu.

en: There are %d words contained in the body copy. This is far too low and should be increased.
fr: Il y a %d mots contenus dans le corps du texte. Ceci est beaucoup trop peu et devrait être augmenté.

en: There&#8217;s more to learn about WordPress &amp; SEO than just using this plugin. A great start is our article %1$sthe definitive guide to WordPress SEO%2$s.
fr: Il existe d'autres ressources concernant WordPress et le SEO et des choses à apprendre qui  dépassent l'usage de ce greffon. Un très bon début est notre article %1$sle guide ultime sur le greffon WordPress SEO%2$s

en: These are the title, description and image used in the Open Graph meta tags on the front page of your site.
fr: Voici le titre, la description et l'image utilisés dans le meta tag Open Graph sur la page d'accueil de votre site.

en: These pages will be noindex, followed by default, so they will never show up in search results.
fr: Ces pages ne seront pas indexées (noindex) mais suivie (follow) par défaut, donc elles n'apparaitront jamais dans les résultats de recherche.

en: This %s follows the indexation rules set under Metas and Titles, you can override it here.
fr: Ce %s suit les règles d'indexation définies dans les Métas et Titres, vous pouvez les remplacer ici.

en: This feature is used to automatically add content to your RSS, more specifically, it's meant to add links back to your blog and your blog posts, so dumb scrapers will automatically add these links too, helping search engines identify you as the original source of the content.
fr: Cette fonctionnalité est utilisée pour ajouter automatiquement du contenu à vos flux RSS, plus spécifiquement, pour ajouter des liens vers votre blog et vos articles. Les agrégateurs de contenus vont également ajouter ces liens, aidant ainsi les moteurs de recherche à identifier votre site comme étant l'origine du contenu.

en: This helps you to create cleaner URLs by automatically removing the stopwords from them.
fr: Cela vous permet de créer des URLs plus propres en retirant automatiquement les mots d'arrêts (stop words) des URLs.

en: This image is used if the post/page being shared does not contain any images.
fr: Cette image est utilisée si l'article/page partagé ne contient aucune image.

en: This incredibly powerful function allows you to add content to the beginning and end of your posts in your RSS feed. This helps you gain links from people who steal your content!
fr: Cette fonction très puissante vous permet d'ajouter du contenu directement au début et à la fin de vos articles dans vos flux RSS. Cela vous permet de gagner des liens parmi ceux qui volent votre contenu&nbsp;!

en: This is a rendering of what this post might look like in Google's search results.<br/><br/>Read %sthis post%s for more info.
fr: Voici une prévisualisation des résultats de recherche pour votre article sur Google.<br/><br/>Lire %sl'article%s pour plus d'informations.

en: This is a settings export file for the WordPress SEO plugin by Yoast.com
fr: Ceci est un fichier d'exportation des réglages de l'extension WordPress SEO de Yoast.com

en: This is the WordPress SEO Dashboard, here you can restart this tour or revert the WP SEO settings to default.
fr: Vous êtes sur le tableau de bord de WordPress SEO, vous pouvez redémarrer la visite ou réinitialiser les réglages de WordPress SEO ici

en: This is where you set the titles and meta-information for all your post types, taxonomies, archives, special pages and for your homepage. The page is divided into different tabs. Make sure you check &#8217;em all out!
fr: Vous pouvez ici définir les titres et méta-informations pour vos types de contenus, taxonomies, archives, pages spéciales, et page d'accueil. Cette page est divisée en plusieurs onglets, pensez à tous les visiter!

en: This must be an existing blog. Blog %s does not exist or has been marked as deleted.
fr: Blog inexistant. Le blog %s n'existe pas ou a été marqué comme étant supprimé.

en: This page has %s nofollowed link(s) and %s normal outbound link(s).
fr: Cette page a %s lien(s) en nofollow et %s lien(s) externe(s) régulier(s).

en: This page has %s outbound link(s), all nofollowed.
fr: Cette page a %s lien(s) externe(s), tous en nofollow.

en: This page has %s outbound link(s).
fr: Cette page a %s lien(s) externe(s). 

en: This prevents threaded replies from working when the user has JavaScript disabled, but on a large site can mean a <em>huge</em> improvement in crawl efficiency for search engines when you have a lot of comments.
fr: Cela empêche les commentaires imbriqués de fonctionner lorsque l'utilisateur a désactivé JavaScript, mais sur un grand site cela peut représenter une <em>énorme</em> amélioration de l'efficacité d'analyse pour les moteurs de recherche lorsque vous avez beaucoup de commentaires.

en: This site has not been activated properly on yoast.com and thus cannot check for future updates. Please activate your site with a valid license key.
fr: Ce site n'a pas été activé correctement sur yoast.com et donc ne peut donc vérifier les futures mises à jour. Merci d'activer votre site avec une licence valide

en: This tour will show you around in the plugin, to give you a general overview of the plugin.
fr: Cette visite guidée vous fera découvrir le plugin, afin de vous donner un aperçu général de ses fonctions.

en: Title
fr: Titre

en: Title &amp; Metas settings
fr: Réglages Titre et Metas

en: Title Separator
fr: Séparateur de titre

en: Title display in Google is limited to a fixed width, yours is too long.
fr: La longueur d'affichage du titre est limitée par Google, votre titre est trop long.

en: Title optimization
fr: Optimisation d'un titre

en: Title settings
fr: Réglages des titres

en: Title template
fr: Modèle de titre&nbsp;

en: Title to use for Author page
fr: Titre à utiliser pour la page Auteur

en: Title to use for this page in breadcrumb paths
fr: Titre à utiliser pour cette page dans le fil d'Ariane

en: Titles &amp; Metas
fr: Titres &amp; Métas

en: To be able to access your %sFacebook Insights%s for your site, you need to specify a Facebook Admin. This can be a user, but if you have an app for your site, you could use that. For most people a user will be "good enough" though.
fr: Pour être en mesure d'accéder à votre %sFacebook Insights%s de votre site, vous devez spécifier un administrateur Facebook. Cela peut être un utilisateur, mais si vous avez une application pour votre site, vous pouvez aussi l'utiliser. Cependant pour la majorité des gens, un simple utilisateur sera largement suffisant.

en: To enjoy all the benefits of the page analysis feature, you'll need to (get your host to) install it.
fr: Pour profiter pleinement de tous les bénéfices de la fonctionnalité d'analyse de page, vous devez (ou demander à votre hébergeur) de l'installer.

en: To maintain a plugin as big as WordPress SEO, we need to know what we're dealing with: what kinds of other plugins our users are using, what themes, etc. Please allow us to track that data from your install. It will not track <em>any</em> user details, so your security and privacy are safe with us.
fr: Afin de maintenir une extension aussi importante que WordPress SEO, nous avons besoin de savoir certaines choses&nbsp;: quels types d'autres extensions nos utilisateurs utilisent, quels thèmes, etc. S'il vous plaît, permettez nous d'accéder à ces données. Nous ne prenons connaissance d'<em>aucun</em> détail utilisateur, ainsi votre sécurité et votre confidentialité ne sont pas compromises avec nous.

en: To provide you with the best experience possible, we need your help. Please enable tracking to help us gather anonymous usage data.
fr: Afin de vous fournir la meilleure expérience possible, nous avons besoin de votre aide. Merci d'activer le suivi pour nous aider à recueillir des données anonymes d'utilisation.

en: To update this page analysis, save as draft or update and check this tab again
fr: Pour actualiser l'analyse de cette page, veuillez sauvegarder cet article comme brouillon ou le mettre à jour et vérifiez cet onglet à nouveau.

en: Toggle license status
fr: Basculer le statut de la licence

en: Tracking
fr: Code de suivi

en: Try to make shorter sentences to improve readability.
fr: Essayez de faire des phrases plus courtes pour améliorer la lisibilité.

en: Try to make shorter sentences, using less difficult words to improve readability.
fr: Essayez de faire des phrases plus courtes, en utilisant des mots moins compliqués afin d'améliorer la lisibilité.

en: Twitter username (without @)
fr: Identifiant Twitter (sans le @)

en: Unchecking this box allows authors and editors to redirect posts, noindex them and do other things you might not want if you don't trust your authors.
fr: Décocher cette case permet aux auteurs et aux éditeurs de rediriger les articles, ne pas les indexer (noindex) et faire d'autres choses que vous pourriez ne pas vouloir si vous n'avez pas confiance en eux.

en: Unzipping failed - file settings.ini not found.
fr: Échec de la décompression - le fichier settings.ini est introuvable.

en: Unzipping failed with error "%s".
fr: Échec de la décompression avec l'erreur "%s".

en: Update Facebook Apps
fr: Mettre à jour les applications Facebook

en: Updated Robots.txt
fr: Robots.txt mis à jour

en: Updating this theme will lose any customizations you have made. 'Cancel' to stop, 'OK' to update.
fr: La mise à jour du thème supprimera toutes les personalisations que vous avez faites. "Abandonner" pour arrêter, "OK" pour mettre à jour.

en: Upgrade to WordPress SEO Premium &raquo;
fr: Passer à la version Premium

en: Upload failed.
fr: L'envoi a échoué.

en: Usage of this breadcrumbs feature is explained <a href="https://yoast.com/wordpress/plugins/breadcrumbs/">here</a>. For the more code savvy, insert this in your theme:
fr: L'utilisation de la fonctionnalité des fils d'Ariane est expliquée dans <a href="https://yoast.com/wordpress/plugins/breadcrumbs/">cet article</a> (en anglais). Pour les plus fins connaisseurs, insérer ce code directement dans votre thème&nbsp;:

en: Use %s default (Currently: %s)
fr: Utiliser %s par défaut (actuellement&nbsp;: %s)

en: Use <code>meta</code> keywords tag?
fr: Utiliser la balise <code>méta</code> keywords&nbsp;?

en: Use Image
fr: Utiliser l'image

en: Use a Facebook App as Admin
fr: Utilisez une application Facebook en tant qu'administrateur

en: User sitemap
fr: Sitemap utilisateur

en: Using this form you can reset a site to the default SEO settings.
fr: Grâce à ce formulaire, vous pouvez réinitialiser les réglages SEO de votre site aux réglages par défaut.

en: Video SEO
fr: Vidéo SEO

en: View
fr: Voir

en: View &#8220;%s&#8221;
fr: Voir &#8220;%s&#8221;

en: WP Page Title
fr: Titre de la page

en: Warning:
fr: Attention

en: Warning: even though you can set the meta robots setting here, the entire site is set to noindex in the sitewide privacy settings, so these settings won't have an effect.
fr: Attention: Bien que vous puissiez définir les données méta robots ici, l'ensemble du site est configuré à noindex dans les paramètres de confidentialité du site, de sorte que ces paramètres n'auront pas d'effet.

en: We suggest using %1$sFV Top Level Categories%2$s, if you insist on keeping this but do know that the feature is very error prone and not <em>that</em> important for your SEO.
fr: Nous vous suggérons d'utiliser %1$FV les Catégories%2$s de Haut Niveau, si vous maintenez ce paramètre la fonction sera sujette à de nombreuses erreurs et <em> ce n'est pas </em>si  important pour votre référencement.

en: Webmaster Tools
fr: Outils pour les webmasters

en: What are XML sitemaps?
fr: En quoi consistent les plans de site au format XML ?

en: Who should have access to the WordPress SEO settings
fr: Qui devrait avoir accès aux réglages de WordPress SEO

en: Why Google won't display the right page title
fr: Pourquoi Google n'affichera pas le bon titre de la page

en: WooThemes SEO framework settings &amp; data successfully imported.
fr: Les réglages du framework WooThemes SEO ont bien été importés.

en: WordPress SEO
fr: SEO WordPress

en: WordPress SEO Meta Box
fr: WordPress SEO Méta Box&nbsp;

en: WordPress SEO Tour
fr: Visite guidée de WordPress SEO

en: WordPress SEO by Yoast
fr: WordPress SEO par Yoast

en: WordPress SEO has auto-detected whether it needs to force rewrite the titles for your pages, if you think it's wrong and you know what you're doing, you can change the setting here.
fr: WordPress SEO détecte automatiquement s'il a besoin de forcer la réécriture des titres de vos pages, si vous pensez que c'est incorrect et que vous savez ce que vous faites, vous pouvez modifier ce réglage ici.

en: WordPress SEO settings
fr: Réglages de WordPress SEO

en: XML Sitemap
fr: Sitemap XML

en: XML Sitemaps
fr: Sitemaps XML

en: Yandex Webmaster Tools
fr: Outils pour webmaster de Yandex&nbsp;

en: Yoast Breadcrumbs options could not be found
fr: Les options de Yoast Breadcrumbs sont introuvables.

en: Yoast Breadcrumbs options imported successfully.
fr: Les options de Yoast Breadcrumbs ont été importées avec succès.

en: Yoast WooCommerce SEO
fr: SEO Yoast pour WooCommerce

en: Yoast WordPress SEO Settings
fr: Réglages pour Yoast WordPress SEO

en: Yoast WordPress SEO:
fr: Yoast WordPress SEO&nbsp;:

en: You can also add the verification codes for the different Webmaster Tools programs here, we highly encourage you to check out both Google and Bing&#8217;s Webmaster Tools.
fr: Vous pouvez aussi ajouter ici les codes de vérification des différents Outils pour Webmasters. Nous vous encourageons vivement à découvrir les Outils pour Webmaster de Bing et Google.

en: You can determine the title and description for the blog page by %sediting the blog page itself &raquo;%s
fr: Vous pouvez définir le titre et la description pour la page du blog en %smodifiant la page de blog directement &raquo;%s

en: You can determine the title and description for the front page by %sediting the front page itself &raquo;%s
fr: Vous pouvez déterminer le titre et la description de la page d'accueil en %smodifiant la page d'accueil directement &raquo;%s

en: You can find your XML Sitemap here: %sXML Sitemap%s
fr: Vous pouvez trouver votre fichier sitemap XML ici&nbsp;: %sXML Sitemap%s

en: You can use the boxes below to verify with the different Webmaster Tools, if your site is already verified, you can just forget about these. Enter the verify meta values for:
fr: Vous pouvez utiliser les cases ci-dessous afin de vérifier avec différents outils pour webmasters. Si votre site est déjà vérifié, vous pouvez simplement les oublier. Entrez les valeurs de vérification méta pour&nbsp;:

en: You can use the following variables within the content, they will be replaced by the value on the right.
fr: Vous pouvez utiliser les variables suivantes dans votre contenu, elles seront automatiquement remplacées par la valeur à droite.

en: You can't edit %s that aren't yours.
fr: Vous ne pouvez pas modifier les %s qui ne sont pas à/de vous.

en: You can't edit %s.
fr: Vous ne pouvez pas modifier %s.

en: You cannot create a robots.txt file.
fr: Vous ne pouvez pas créer un fichier robots.txt.

en: You cannot edit the .htaccess file.
fr: Vous ne pouvez pas modifier le fichier .htaccess.

en: You cannot edit the robots.txt file.
fr: Vous ne pouvez pas modifier le fichier robots.txt.

en: You cannot overrule a WPSEO standard variable replacement by registering a variable with the same name. Use the "wpseo_replacements" filter instead to adjust the replacement value.
fr: Vous ne pouvez pas annuler une variable de remplacement standard de WPSEO en enregistrant une variable avec le même nom. Utilisez le  filtre "wpseo_replacements"  au lieu d'ajuster la valeur de remplacement.

en: You defined your license key using the %s PHP constant.
fr: Vous avez défini votre clé de licence en utilisant la constante PHP %s.

en: You do <strong>not</strong> need to generate the XML sitemap, nor will it take up time to generate after publishing a post.
fr: Vous n'avez <strong>pas</strong> besoin de générer le fichier sitemap XML, pas plus qu'il ne faudra de temps pour le mettre à jour à chaque nouvel article.

en: You do not have your postname in the URL of your posts and pages, it is highly recommended that you do. Consider setting your permalink structure to <strong>/%postname%/</strong>.
fr: Vous n'avez pas le nom de l'article dans l'URL de vos articles et pages. Il est fortement recommandé de l'avoir. Il est suggéré d'ajuster la structure de vos permaliens pour <strong>/%postname%/</strong>.

en: You don't have a robots.txt file, create one here:
fr: Vous n'avez pas de fichier robots.txt, vous pouvez en créer un ici&nbsp;:

en: You have not used your keyword / keyphrase in any subheading (such as an H2) in your copy.
fr: Vous n'avez utilisé votre mot-clé / phrase-clé dans aucun sous-titre (comme un H2) dans votre contenu.

en: You have used HTML in your value which is not allowed.
fr: Votre valeur inclut du code HTML non autorisé.

en: You might have extra variables you want to prevent from cleaning out, add them here, comma separated.
fr: Vous avez peut-être d'autres variables que vous ne voulez pas nettoyer, ajouter les simplement dans ici, séparées par des virgules.

en: You must %sgo to your Reading Settings%s and uncheck the box for Search Engine Visibility.
fr: Vous devez vous %srendre dans vos Réglages de Lecture%s et décocher la case Visibilité pour les moteurs de recherche.

en: You searched for
fr: Vous avez cherché

en: You searched for %s
fr: Vous avez cherché %s

en: You&#8217;ve just installed WordPress SEO by Yoast. Please helps us improve it by allowing us to gather anonymous usage stats so we know which configurations, plugins and themes to test with.
fr: Vous venez d'installer WordPress SEO de Yoast. Merci de nous aider à l'améliorer en nous autorisant à recueillir des statistiques anonymes nous permettant de savoir quels configurations, greffons et thèmes nous devons tester.

en: You're linking to another page with the keyword you want this page to rank for, consider changing that if you truly want this page to rank.
fr: Vous êtes en train de faire un lien vers une page externe avec le mot-clé pour lequel vous désirez que cette page soit bien classée dans les moteurs de recherche. Vous devriez donc envisager de changer ce lien si vous voulez vraiment que cette page soit bien classée.

en: You've never used this focus keyword before, very good.
fr: Vous n'aviez jamais utilisé ce mot-clé principal, c'est très bien.

en: You've reached your activation limit. You must <a href="%s">upgrade your license</a> to use it on this site.
fr: Vous avez atteint votre limite d'activation. Vous devez <a href="%s">mettre à jour votre licence</a> pour l'utiliser sur ce site.

en: You've used this focus keyword %1$sonce before%2$s, be sure to make very clear which URL on your site is the most important for this keyword.
fr: Vous avez déjà utilisé ce mot-clé principal %1$sune fois%2$s, assurez-vous d'indiquer très clairement quelle URL sur votre site est la plus importante pour ce mot-clé.

en: You've used this focus keyword %3$s%4$d times before%2$s, it's probably a good idea to read %1$sthis post on cornerstone content%2$s and improve your keyword strategy.
fr: Vous avez déjà utilisé ce mot-clé principal %3$s%4$d fois%2$s, il est conseillé de lire %1$scet article sur le contenu stratégique %2$s et améliorer la stratégie du choix de vos mot-clé.

en: Your %s license has been activated. You have an unlimited license.
fr: Votre licence %s a été activée. Vous avez une licence sans limitation.

en: Your %s license has been activated. You have used %d/%d activations.
fr: Votre licence %s a été activée. Vous avez utilisé %d/%d activations.

en: Your %s license has been deactivated.
fr: Votre licence %s a été désactivée.

en: Your %s license will expire on %s.
fr: Votre licence %s expirera le %s.

en: Your focus keyword was found in:
fr: Votre mot-clef principal a été trouvé dans :

en: Your hosting environment does not support PHP's %sDocument Object Model%s.
fr: Votre hébergeur ne supporte pas le %sDocument Modèle Objet d'un Document (DOM)%s de PHP.

en: Your keyphrase is over 10 words, a keyphrase should be shorter and there can be only one keyphrase.
fr: Votre phrase-clé compte plus de 10 mots, une phrase-clé devrait être plus courte et il ne peut y avoir qu'une seule phrase-clé.

en: Your license has expired. You must <a href="%s">extend your license</a> in order to use it again.
fr: Votre licence a expiré. Vous devez <a href="%s">renouveler votre licence</a>  pour l'utiliser à nouveau.
    

en: Your theme contains a meta description, which blocks WordPress SEO from working properly, please delete the following line, or press fix it:
fr: Votre thème contient une méta description qui empêche WordPress SEO de fonctionner correctement, veuillez supprimer la ligne suivante, ou appuyez sur résoudre&nbsp;:

en: Your theme contains a meta description, which blocks WordPress SEO from working properly. Please visit the %sSEO Dashboard%s to fix this.
fr: Votre thème contient une méta description qui empêche WordPress SEO de fonctionner correctement. Rendez-vous sur le %sSEO Dashboard%s pour corriger le problème.

en: a,about,above,after,again,against,all,am,an,and,any,are,aren't,as,at,be,because,been,before,being,below,between,both,but,by,can't,cannot,could,couldn't,did,didn't,do,does,doesn't,doing,don't,down,during,each,few,for,from,further,had,hadn't,has,hasn't,have,haven't,having,he,he'd,he'll,he's,her,here,here's,hers,herself,him,himself,his,how,how's,i,i'd,i'll,i'm,i've,if,in,into,is,isn't,it,it's,its,itself,let's,me,more,most,mustn't,my,myself,no,nor,not,of,off,on,once,only,or,other,ought,our,ours,ourselves,out,over,own,same,shan't,she,she'd,she'll,she's,should,shouldn't,so,some,such,than,that,that's,the,their,theirs,them,themselves,then,there,there's,these,they,they'd,they'll,they're,they've,this,those,through,to,too,under,until,up,very,was,wasn't,we,we'd,we'll,we're,we've,were,weren't,what,what's,when,when's,where,where's,which,while,who,who's,whom,why,why's,with,won't,would,wouldn't,you,you'd,you'll,you're,you've,your,yours,yourself,yourselves
fr: un,une,a,environ,à propos,au-dessus,après,à nouveau,contre tout,toute,tous,et,aucun,tout,sont,ne sont pas,à,être,parce que,été,par,avant,étant,au-dessous,entre,deux,ensemble,mais,par,peut,ne peut pas,pourrait,ne pouvait pas,faites,pendant,aucun,aucune,en bas,pendant,chacun,chacune,quelques-uns,quelques-unes,pour,à partir,en outre,eu,n'avait pas,a,n'a pas,ont,n'ont pas,ayant,lui,qu'il avait,il va,il est,elle,ici,ici c'est,la sienne,le sien,elle-même,lui,lui-même,son,sa,identique,comment c'est,je,je vais,je suis,je n'ai,si,dans,est,n'est pas,lui,il est,de son,elle-même,nous allons,moi,plus,ne doit pas,ma,me,ne,ni,non,des,de,le,la,hors,sur,une fois,seulement,ou,d'autre part,doit,nos,nôtre,nous,dehors,sur,propre,même,ne doit pas,elle,elle n'avait,elle va,il va,il devrait,elle devrait,devrait,ne devrait pas,oui,certains,comme,que,qu'à,ça,c'est,la,leur,la leur,eux,eux-mêmes,alors,là,il y a,ceux-ci,ils,elles,elles avaient,ils avaient,ils sont,elles sont,ils ont,elles ont,cet,cette,ceux qui,à travers,à,aussi,sous,jusqu'à ce que,jusqu'à,très,a été,n'était pas,nous,nous serions,nous allons,nous sommes,nous serons,nous-même,ont été,ne sont pas,quoi,quand,à quand,où,ou,tout en,qui,qui est,pourquoi,pourquoi,avec,sans,ne sera pas,serait,ne serait pas,vous,vous serez,vous êtes,vous avez,votre,vôtre,vous,vous-même

en: archived
fr: archivé

en: difficult
fr: difficile

en: easy
fr: facile

en: fairly difficult
fr: assez difficile

en: fairly easy
fr: assez facile

en: mature
fr: adulte

[ctx: posts]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: Tout <span class="count">(%s)</span>
fr[1]: Tous <span class="count">(%s)</span>

[ctx: posts]
en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: Supprimez tout <span class="count">(%s)</span>

en: very difficult
fr: très difficile

en: very easy
fr: très facile
