WordPress SEO - en to ja translation catalogue (408 entries)

en: %s Archive
ja: %s アーカイブ

en: %s Archives
ja: %s アーカイブ

en: %s, Author at %s
ja: %s, %s 作成者

en: (HTML allowed)
ja: (使うことのできる HTML)

en: , and meta keywords data deleted.
ja: 、メタキーワード(meta keywords)の日付は削除しました。

en: , and old data deleted.
ja: 、古いデータは削除しました。

en: .htaccess file
ja: .htaccess ファイル

en: 1 - Highest priority
ja: 1 - 最優先

en: 301 Redirect
ja: 301リダイレクト

en: 404 pages
ja: 404ページ

en: A link to the archive for the post author, with the authors name as anchor text.
ja: アンカーテキストとして作成者名と、投稿の作成者のアーカイブへのリンク。

en: A link to the post, with the title as anchor text.
ja: アンカーテキストとしてタイトルと、投稿へのリンク。

en: A link to your site, with your site's name and description as anchor text.
ja: アンカーテキストとしてあなたのサイト名と説明文と、あなたのサイトへのリンク。

en: A link to your site, with your site's name as anchor text.
ja: アンカーテキストとしてあなたのサイト名とと、サイトへのリンク。

en: A meta description has been specified, but it does not contain the target keyword / phrase.
ja: メタ説明文は指定されているが、ターゲットのキーワード／フレーズが含まれていません。

en: Add <code>noodp</code> meta robots tag sitewide
ja: サイト全体に <code>noodp</code> meta robots タグを追加します。

en: Add <code>noydir</code> meta robots tag sitewide
ja: サイト全体に <code>noydir</code> meta robots タグを追加します。

en: Add Another Facebook Admin
ja: 別の Facebook の管理者を追加

en: Add Facebook Admin
ja: Facebook の管理者を追加する

en: Add Twitter card meta data
ja: Twitter card のメタデータを追加

en: Add Twitter card meta data to your site's <code>&lt;head&gt;</code> section.
ja: サイトの&lt;head&gt;セクションに Twitter card のメタデータを追加します。

en: Admin only notice: this page doesn't show a meta description because it doesn't have one, either write it for this page specifically or go into the SEO -> Titles menu and set up a template.
ja: 管理者のみ注意：このページはメタ説明文が１つも存在していないので表示していません。このページのためにメタ説明文を書くか、SEO -> タイトルのメニューに移動してテンプレートを設定してください。

en: Advanced
ja: 高度な設定

en: Advanced <code>meta</code> robots settings for this page.
ja: このページは高度な<code>meta</code>robotsの設定です。

en: After content publication, the plugin automatically pings Google and Bing, do you need it to ping other search engines too? If so, check the box:
ja: コンテンツ公開後、プラグインは自動的に Google や Bing に ping を通知しますが、他の検索エンジンにも ping を通知する必要がありますか？その場合は、チェックボックスをオンにしてください:

en: Alexa Verification ID
ja: Alexa の認証 ID

en: All in One SEO (Old version) data successfully imported.
ja: All in One SEO (古いバージョン)のデータが正常にインポートされました。

en: Allow tracking
ja: トラッキングを許可します。

en: Always include
ja: 常にインクルードします。

en: Always index
ja: 常に index にします。

en: Always noindex
ja: 常に noindex にします。

en: Analyze this page
ja: このページを分析する

en: Anchor text for the Homepage
ja: ホームページ用のアンカーテキスト

en: Archives
ja: アーカイブ

en: Archives for
ja: アーカイブ:

en: As you're on NGINX, you'll need the following rewrites:
ja: nginx でブログを運用しているなら、あなたは次のように書き換える必要があります:

en: Attachment caption
ja: 添付ファイルのキャプション

en: Attachments to posts are stored in the database as posts, this means they're accessible under their own URL's if you do not redirect them, enabling this will redirect them to the post they were attached to.
ja: 投稿の添付ファイルは投稿としてデータベースに格納されています。これは、添付ファイルをリダイレクトしない場合、それら独自の URL に従ってアクセスできることを意味しています。これ有効にすることで、ファイルが添付されている投稿にリダイレクトします。

en: Author Archives
ja: 作成者アーカイブ

en: Auto detect
ja: 自動検出

en: Automatic prioritization
ja: 自動的に優先順位付け

en: Bing Webmaster Tools
ja: Bing ウェブマスターツール

en: Blog
ja: ブログ

en: Blog ID
ja: ブログID

en: Bold the last page in the breadcrumb
ja: パンくずリスト内の最後のページを太字にします。

en: Breadcrumb for 404 Page
ja: 404ページのパンくずリスト

en: Breadcrumbs Settings
ja: パンくずリストの設定

en: Breadcrumbs Title
ja: パンくずリストのタイトル

en: Breadcrumbs title
ja: パンくずリストのタイトル

en: Canonical
ja: カノニカル

en: Canonical Settings
ja: カノニカル設定

en: Canonical URL
ja: カノニカルURL

en: Check Google Cache
ja: Google キャッシュをチェック

en: Check Headers
ja: ヘッダーをチェック

en: Check Inlinks (OSE)
ja: 内部リンクをチェック(OSE)

en: Check Keyword Density
ja: キーワード密度をチェック

en: Check this box to enable XML sitemap functionality.
ja: XML サイトマップの機能を有効にするには、このチェックボックスをオンにします。

en: Clean Permalink Settings
ja: パーマリンク設定をきれいにする

en: Clean up the <code>&lt;head&gt;</code>
ja: <code>&lt;head&gt;</code> をクリーンアップ

en: Clear all Facebook Data
ja: 全ての Facebook データをクリア

en: Close
ja: 閉じる

en: Congratulations!
ja: おめでとうございます！

en: Content of your RSS Feed
ja: RSS フィードのコンテンツ

en: Content to put after each post
ja: 各投稿の後に配置するコンテンツ

en: Content to put before each post in the feed
ja: フィード内の各投稿の前に置くためのコンテンツ

en: Currently connected Facebook admins:
ja: 現在接続されている Facebook の管理者：

en: Custom Post Type Archives
ja: カスタム投稿タイプアーカイブ

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Date Archives
ja: 日付アーカイブ

en: Date in Snippet Preview
ja: スニペットプレビューの日付

en: Default Settings:
ja: デフォルト設定：

en: Default for first tier pages
ja: 最初の階層ページのデフォルト

en: Default for post type, currently: %s
ja: 現在の投稿タイプのデフォルト：%s

en: Default for second tier pages and posts
ja: 第２階層のページと記事のデフォルト

en: Default settings
ja: デフォルト設定

en: Delete the old data after import? (recommended)
ja: インポート後に古いデータを削除しますか？ （推奨）

en: Description
ja: 説明文

en: Disable the Advanced part of the WordPress SEO meta box
ja: WordPress SEO のメタボックスの高度な設定の一部を無効にします。

en: Disable the author archives
ja: 作成者アーカイブを無効化

en: Disable the date-based archives
ja: 日付ベースのアーカイブを無効化

en: Do not allow tracking
ja: トラッキングを許可しません。

en: Do not use a Facebook App as Admin
ja: 管理者として Facebook アプリを使用しない

en: Edit the content of your .htaccess:
ja: .htaccess の内容を編集します：

en: Edit the content of your robots.txt:
ja: robots.txt の内容を編集します：

en: Either delete them (this can be done with the "Fix it" button) or disable WP SEO XML sitemaps.
ja: そのファイルを削除するか（これは"修正する"ボタンで行うことができます）、WP SEO のXML サイトマップを無効にしてください。

en: Email
ja: メール

en: Enable Breadcrumbs
ja: パンくずリストを有効にする

en: Enforce a trailing slash on all category and tag URL's
ja: すべてのカテゴリーとタグの URL の末尾に強制的にスラッシュを追加する

en: Entries per page
ja: ページあたりのエントリー

en: Error 404: Page not found
ja: エラー 404: ページが見つかりません。

en: Exclude post types
ja: 投稿タイプを除外

en: Exclude taxonomies
ja: 分類を除外

en: Explanation
ja: 説明

en: Export
ja: エクスポート

en: Export & Import SEO Settings
ja: エクスポートとインポートの SEO 設定

en: Export settings
ja: 設定のエクスポート

en: Export your WordPress SEO settings here, to import them again later or to import them on another site.
ja: 後でもう一度インポートするか、または別のサイトにインポートするためには、ここで WordPress SEO の設定をエクスポートします。

en: Facebook Description
ja: Facebookの説明文

en: Facebook Insights and Admins
ja: Facebook インサイトと管理

en: File Editor
ja: ファイルのエディター

en: Fix it.
ja: 修正。

en: Focus KW
ja: フォーカスキーワード

en: Focus Keyword
ja: フォーカスキーワード

en: Focus keyword not set.
ja: フォーカスキーワードをセットしません。

en: For the date based archives, the same applies: they probably look a lot like your homepage, and could thus be seen as duplicate content.
ja: 日付ベースのアーカイブの場合は、同じことが適用されます：それらはおそらくあなたのホームページのように見え、その結果重複したコンテンツと見なされる可能性があります。

en: Force Transport
ja: 強制的に転送

en: Force http
ja: 強制的に http にする

en: Force https
ja: 強制的に https にする

en: Force rewrite titles
ja: タイトルを強制的に書き換える

en: Force the canonical to either http or https, when your blog runs under both.
ja: http または https の両方で運用している時、カノニカル URL を強制的に http または https のどちらかにします。

en: Frontpage settings
ja: フロントページ設定

en: General
ja: 一般的な設定

en: General Settings
ja: 一般設定

en: General settings
ja: 一般設定

en: Google Site Search URL's look weird, and ugly, but if you're using Google Site Search, you probably do not want them cleaned out.
ja: Google Site Search の URL は奇妙で醜くく見えますが、Google Site Search を使用している場合は、URL を空にする必要はありません。

en: Google Webmaster Tools
ja: Google ウェブマスターツール

en: Google+ Description
ja: Google+の説明文

en: HeadSpace2 data successfully imported
ja: HeadSpace2 のデータは正常にインポートされました。

en: Help improve WordPress SEO
ja: WordPress SEOの改善にご協力ください。

en: Hide
ja: 非表示

en: Hide RSD Links
ja: RSD リンクを非表示にする

en: Hide RSS Links
ja: RSS リンクを非表示にする

en: Hide Shortlink for posts
ja: 投稿のショートリンクを非表示にする

en: Hide WLW Manifest Links
ja: WLW Manifest のリンクを非表示にする

en: Home
ja: ホーム

en: Homepage
ja: ホームページ

en: Homepage &amp; Front page
ja: ホームページとフロントページ

en: How to insert breadcrumbs in your theme
ja: テーマにパンくずリストを挿入する方法

en: Huge SEO Issue: You're blocking access to robots.
ja: 深刻な SEO の問題：ロボットへのアクセスをブロックしています。

en: I don't know why you'd want to use meta keywords, but if you want to, check this box.
ja: 私にはなぜメタキーワードを使用したいのか知りませんが、使用したいなら、このチェックボックスをオンにしてください。

en: I know, don't bug me.
ja: この表示を消す

en: If you choose a permalink for your posts with <code>.html</code>, or anything else but a / on the end, this will force WordPress to add a trailing slash to non-post pages nonetheless.
ja: <code>.html</code> あるいは末尾に/以外で投稿のパーマリンクを選択する場合、それでもなお非投稿ページの末尾に強制的にスラッシュを追加するようにします。

en: If you don't want to use the meta description for sharing the post on Facebook but want another description there, write it here.
ja: Facebookで記事を共有するためのメタ説明文を使用せず、別の説明文にしたい場合、それをここで書いてください。

en: If you don't want to use the meta description for sharing the post on Google+ but want another description there, write it here.
ja: Google+で記事を共有するためのメタ説明文を使用せず、別の説明文にしたい場合、それをここに書いてください。

en: If you had a .htaccess file and it was editable, you could edit it from here.
ja: .htaccess ファイルがあり編集可能な場合、ここから編集することができます。

en: If you had a robots.txt file and it was editable, you could edit it from here.
ja: robots.txt ファイルがあり、編集可能な場合、ここから編集することができます。

en: If you have a Google+ page for your business, add that URL here and link it on your Google+ page's about page.
ja: ビジネス用の Google+ ページがあるなら、ここにそのURLを追加して、 Google+ ページ上のアバウトページにリンクします。

en: If you type something above it will override your %smeta keywords template%s.
ja: あなたは上記に何かを入力した場合、%sメタキーワードのテンプレート%sを上書きします。

en: If you use Google Analytics campaign parameters starting with <code>?utm_</code>, check this box. You shouldn't use these btw, you should instead use the hash tagged version instead.
ja: <code>?utm_</code> で始まる、Google アナリティクスのキャンペーンパラメータを使用する場合は、このチェックボックスをオンにします。こうしたパラメータを使用すべきではなく、代わりにハッシュタグを付けたバージョンを使用する必要があります。

en: If you want to prevent /page/2/ and further of any archive to show up in the search results, enable this.
ja: あなたが/page/2/を防止して、検索結果に任意のアーカイブを表示したい場合は、これを有効にしてください。

en: If you want to restore a site to the default WordPress SEO settings, press this button.
ja: デフォルトのWordPress SEO 設定へとサイトを復元したい場合は、このボタンを押してください。

en: If you're running a one author blog, the author archive will always look exactly the same as your homepage. And even though you may not link to it, others might, to do you harm. Disabling them here will make sure any link to those archives will be 301 redirected to the homepage.
ja: 作成者が一人だけのブログを運用しているなら、作成者アーカイブは常にあなたのホームページとまったく同じになります。あなたは例え作成者アーカイブにリンクしなくても、他の人が危害を加える可能性があります。ここで作成者アーカイブを無効にするためには、これらのアーカイブへのリンクがブログのホームページに301リダイレクトされることを確認してください。

en: If you've used another SEO plugin, try the %sSEO Data Transporter%s plugin to move your data into this plugin, it rocks!
ja: 別の SEO プラグインを使用していた場合は、このプラグインにデータを移動するために、 %sSEO Data Transporter%s プラグインを試してみてください！

en: If your .htaccess were writable, you could edit it from here.
ja: .htaccess が書き込み可能な場合、ここから編集することができます。

en: If your robots.txt were writable, you could edit it from here.
ja: robots.txt が書き込み可能な場合、ここから編集することができます。

en: If your theme supports my breadcrumbs, as all Genesis and WooThemes themes as well as a couple of other ones do, you can change the settings for those here. If you want to modify your theme to support them, %sfollow these instructions%s.
ja: テーマがこのプラグインのパンくずリストをサポートしている場合、Genesis と WooThemesのような２つのテーマやその他数点のテーマもサポートしていますが、ここで設定を変更することができます。パンくずリストをサポートするのためにテーマを修正したいなら、%s以下の手順に従ってください%s。

en: Ignore.
ja: 無視

en: Image URL
ja: 画像 URL

en: Import
ja: インポート

en: Import & Export
ja: インポート＆エクスポート

en: Import &amp; Export
ja: インポートとエクスポート

en: Import from All-in-One SEO?
ja: All-in-One SEO からインポートしますか？

en: Import from HeadSpace2?
ja: HeadSpace2 からインポートしますか？

en: Import from OLD All-in-One SEO?
ja: 古い All-in-One SEO からインポートしますか？

en: Import from RSS Footer (by Yoast)?
ja: RSS Footer (by Yoast) からインポートしますか？

en: Import from Robots Meta (by Yoast)?
ja: Robots Meta (by Yoast) からインポートしますか？

en: Import from WooThemes SEO framework?
ja: WooThemes SEO フレームワークからインポートしますか？

en: Import from Yoast Breadcrumbs?
ja: Yoast Breadcrumbs からインポートしますか？

en: Import settings
ja: 設定のインポート

en: Import settings by locating <em>settings.zip</em> and clicking
ja: <em>settings.zip</em> のある場所を指定して、クリックすることで設定をインポートします。

en: Import settings from other plugins
ja: 他のプラグインからのインポート設定

en: In the specified meta description, consider: How does it compare to the competition? Could it be made more appealing?
ja: 指定したメタ説明文内を、検討してください：どのように競争と比べますか？より魅力的に作ることができますか？

en: Include Taxonomy Metadata
ja: 分類のメタデータを含める

en: Include in Sitemap
ja: サイトマップにインクルードします。

en: Include in sitemap?
ja: サイトマップにインクルードしますか？

en: Internal Links
ja: 内部リンク

en: Introduction Tour:
ja: イントロダクションツアー：

en: Keyword / keyphrase appears in %s (out of %s) subheadings in the copy. While not a major ranking factor, this is beneficial.
ja: キーワード／キーフレーズは、コピー内の%s（%sの中の）サブ見出しに出現します。主要なランキング要因ではありませんが、これは有益です。

en: Keyword Research
ja: キーワードのリサーチ

en: Leave default
ja: デフォルトのままにする

en: Like this plugin?
ja: このプラグインが好きですか？

en: Lowest priority
ja: 最低の優先順位

en: Max entries per sitemap page
ja: サイトマップページあたりの最大エントリー

en: Medium priority
ja: 中位の優先順位

en: Meta Desc.
ja: メタ説明文

en: Meta Description
ja: メタ説明文

en: Meta Keywords
ja: メタキーワード

en: Meta Robots Advanced
ja: 高度なMeta Robots

en: Meta Robots Follow
ja: Meta RobotsのFollow

en: Meta Robots Index
ja: Meta RobotsのIndex

en: Meta description
ja: メタ説明文(meta description)

en: Meta description template
ja: メタ説明文(meta description)のテンプレート

en: Meta description to use for Author page
ja: 作成者ページに使用するメタの説明文 (meta description）

en: Meta keywords template
ja: メタキーワード(meta keyword)のテンプレート

en: Meta keywords to use for Author page
ja: 著者ページに使用するメタキーワード(meta keyword)

en: Meta keywords used on the archive page for this term.
ja: メタキーワード(meta keyword)は、このタームのアーカイブページで使用されてます。

en: More WordPress SEO
ja: WordPress SEO についてもっと知りたい:

en: MultiSite Settings
ja: マルチサイトの設定

en: Never include
ja: 決してインクルードしない

en: Newsletter
ja: ニュースレター

en: Next
ja: 次へ

en: No doubt you've used an SEO plugin before if this site isn't new. Let's make it easy on you, you can import the data below. If you want, you can import first, check if it was imported correctly, and then import &amp; delete. No duplicate data will be imported.
ja: このサイトが新しくない場合は、以前に SEO プラグインを使用していたことでしょう。気楽に行きましょう。下にあるデータをインポートできます。必要であれば、最初にインポートすることができ、それが正しくインポートされたかどうかを確認して、インポート及び削除をします。重複データはインポートされません。

en: No focus keyword set.
ja: フォーカスキーワードの設定はありません。

en: No focus keyword was set for this %s. If you do not set a focus keyword, no score can be calculated.
ja: フォーカスキーワードがない場合は、この%sに設定されます。 あなたがフォーカスキーワードを設定しない場合、スコアが算出することはできません。

en: No images appear in this page, consider adding some as appropriate.
ja: このページに全く画像が表示されませんが、必要に応じていくつか追加することを検討します。

en: No meta description has been specified, search engines will display copy from the page instead.
ja: メタ説明文が指定されていないので、検索エンジンはページの代わりにコピーを表示しています。

en: No outbound links appear in this page, consider adding some as appropriate.
ja: このページに外部リンクは表示していませんが、必要に応じていくつか追加することを検討してください。

en: No subheading tags (like an H2) appear in the copy.
ja: サブ見出しタグ（H2など）はコピーに表示されません。

en: Noindex subpages of archives
ja: アーカイブのサブページを noindex にする

en: Noindex this %s
ja: この %s を noindex にします。

en: None
ja: なし

en: Note: instead of templates these are the actual titles and meta descriptions for these custom post type archive pages.
ja: 注：テンプレートの代わりに、これらのカスタム投稿タイプのアーカイブページに実際のタイトルやメタ説明文(meta description)があります。

en: Other
ja: その他

en: Other variables not to clean
ja: 他の変数は空にしません。

en: Page %d of %d
ja: %dページ中%dページ目

en: Page Analysis
ja: ページの分析

en: Page Not Found
ja: ページが見つかりません

en: Page not found
ja: ページが見つかりません。

en: Paging comments is enabled, this is not needed in 999 out of 1000 cases, so the suggestion is to disable it, to do that, simply uncheck the box before "Break comments into pages..."
ja: ページングのコメントが有効になっています。これは1000ケースで999も必要とされていないので、無効にすることを提案します。そうするには、単に"コメントをページングで分割する…"の前にあるチェックボックスをオフにしてください。

en: People make mistakes in their links towards you sometimes, or unwanted parameters are added to the end of your URLs, this allows you to redirect them all away. Please note that while this is a feature that is actively maintained, it is known to break several plugins, and should for that reason be the first feature you disable when you encounter issues after installing this plugin.
ja: 時折リンクを間違えたり、不要なパラメータを URL の末尾に追加してアクセスしたりする人がいますが、これによりリダイレクトすることができます。この機能は今現在メンテナンスしていますが、いくつかのプラグインを中断させることがわかっており、このプラグインをインストールした後、問題が発生したときに無効にするべき最初の機能であることを気に留めておいてください。

en: Permalink Settings
ja: パーマリンクの設定

en: Permalinks
ja: パーマリンク

en: Ping Ask.com
ja: Ask.com に ping を通知

en: Ping Yahoo!
ja: Yahoo! に ping を通知

en: Please check the appropriate box below if there's a post type that you do <strong>NOT</strong> want to include in your sitemap:
ja: サイトマップに含めたく<strong>ない</strong>投稿タイプがある場合は、以下に該当するチェックボックスをオンにしてください:

en: Please check the appropriate box below if there's a taxonomy that you do <strong>NOT</strong> want to include in your sitemap:
ja: サイトマップに含めたく<strong>ない</strong>分類がある場合、以下に該当するチェックボックスをオンにしてください:

en: Please create a page title.
ja: ページタイトルを作成してください。

en: Post Types
ja: 投稿タイプ

en: Post is set to noindex.
ja: 投稿は noindex に設定されています。

en: Post type archive to show in breadcrumbs for:
ja: パンくずリストに表示するための投稿タイプのアーカイブ：

en: Prefix for Archive breadcrumbs
ja: アーカイブのパンくずリストの接頭辞

en: Prefix for Search Page breadcrumbs
ja: 検索ページのパンくずリストの接頭辞

en: Prefix for the breadcrumb path
ja: パンくずリストのパスの接頭辞

en: Prevent cleaning out Google Site Search URL's.
ja: Google Site Search の URL を空にすることを防ぎます。

en: Prevents search engines from using the DMOZ description for pages from this site in the search results.
ja: 検索エンジンが検索結果内のこのサイトのページに対して DMOZ 説明文を使用するのを防ぎます。

en: Prevents search engines from using the Yahoo! directory description for pages from this site in the search results.
ja: 検索エンジンが、検索結果内に、このサイトのページに対して Yahoo! ディレクトリの説明文を使用するのを防ぎます。

en: RSS Footer options imported successfully.
ja: RSS Footer の設定が正常にインポートされました。

en: RSS Settings
ja: RSS の設定

en: Redirect attachment URL's to parent post URL.
ja: 添付ファイルの URL を親投稿の URL へリダイレクトします。

en: Redirect ugly URL's to clean permalinks. (Not recommended in many cases!)
ja: 醜い URL をきれいなパーマリンクへとリダイレクトします。 （多くの場合、推奨しません！）

en: Remove Blog page from Breadcrumbs
ja: パンくずリストからブログページを削除する

en: Remove the <code>?replytocom</code> variables.
ja: <code>?replytocom</code> 変数を削除する

en: Replaced with a posts custom field value
ja: 現在の投稿カスタムフィールド値に置き換えられます

en: Replaced with a posts custom taxonomies, comma separated.
ja: カンマで区切られた投稿のカスタム分類に置き換えられます

en: Replaced with the category description
ja: カテゴリー説明文に置き換えられます

en: Replaced with the current date
ja: 現在の日付に置き換えられます

en: Replaced with the current day
ja: 現在の日で置き換えられます

en: Replaced with the current month
ja: 現在の月に置き換えられます

en: Replaced with the current page number
ja: 現在のページナンバーに置き換えられます

en: Replaced with the current page total
ja: 現在のページ数合計に置き換えられます

en: Replaced with the current search phrase
ja: 現在の検索語に置き換えられます

en: Replaced with the current tag/tags
ja: 現在のタグに置き換えられます

en: Replaced with the current time
ja: 現在の時間に置き換えられます

en: Replaced with the current year
ja: 現在の年に置き換えられます

en: Replaced with the date of the post/page
ja: 投稿/ページの日時に置き換えられます

en: Replaced with the post categories (comma separated)
ja: （カンマで区切られた）投稿のカテゴリーに置き換えられます

en: Replaced with the post type plural label
ja: 投稿タイプの複数ラベルに置き換えられます

en: Replaced with the post type single label
ja: 投稿タイプのシングルラベルに置き換えられます

en: Replaced with the post/page ID
ja: 投稿/ページの ID に置き換えられます

en: Replaced with the post/page author's 'nicename'
ja: 投稿/ページの作成者の'ニックネーム'に置き換えられます

en: Replaced with the post/page author's userid
ja: 投稿/ページの作成者のユーザー ID に置き換えられます

en: Replaced with the post/page excerpt (or auto-generated if it does not exist)
ja: 投稿/ページの抜粋（または存在しない場合は、自動生成されます）に置き換えられます

en: Replaced with the post/page excerpt (without auto-generation)
ja: 投稿/ページのの抜粋（自動生成はしません）に置き換えられます

en: Replaced with the post/page modified time
ja: 投稿/ページの更新時刻に置き換えられます

en: Replaced with the posts focus keyword
ja: 現在の投稿フォーカスのキーワードに置き換えられます

en: Replaced with the tag description
ja: タグ説明文に置き換えられます

en: Replaced with the term description
ja: ターム説明文に置き換えられます

en: Replaced with the term name
ja: ターム名に置き換えられます

en: Replaced with the title of the post/page
ja: 投稿/ページのタイトルに置き換えられます

en: Reset Default Settings
ja: デフォルト設定をリセット

en: Restore site to default settings
ja: サイトをデフォルトの設定に復元

en: Restore site to defaults
ja: サイトをデフォルト状態に復元

en: Robots.txt
ja: robots.txt

en: SEO Book
ja: SEO の本

en: SEO Settings
ja: SEO 設定

en: SEO Title
ja: SEOタイトル

en: SEO: No Focus Keyword
ja: SEO: フォーカスキーワードがない

en: SEO: OK
ja: SEO:OK

en: Save MultiSite Settings
ja: マルチサイトの設定を保存

en: Save changes to .htaccess
ja: .htaccess ファイルへの変更を保存します

en: Save changes to Robots.txt
ja: robots.txt ファイルへの変更を保存します

en: Save your settings to activate XML Sitemaps.
ja: XML サイトマップを有効にするために設定を保存します。

en: Search for "%s"
ja: "%s"の検索結果

en: Search pages
ja: 検索ページ

en: Security
ja: セキュリティー

en: Select an app to use as Facebook admin:
ja: Facebook の管理者として使用する app を選択します:

en: Separator between breadcrumbs
ja: パンくずリストの間の区切り

en: Settings
ja: 設定

en: Settings Updated.
ja: 設定をアップデートしました。

en: Settings could not be imported:
ja: 設定はインポートできませんでした：

en: Settings successfully imported.
ja: 設定は正常にインポートされました。

en: Should this page be in the XML Sitemap at all times, regardless of Robots Meta settings?
ja: Robots Metaの設定にかかわらず、このページはXMLサイトマップにそもそも時間でなければなりませんか？

en: Show date in snippet preview?
ja: スペニットプレビューに日付を表示しますか？

en: Site Admins (default)
ja: サイト管理者(デフォルト)

en: Site Twitter Username
ja: サイトの Twitter ユーザー名

en: Sitemap Priority
ja: サイトマップの優先順位

en: Sitewide <code>meta</code> settings
ja: サイト全体の<code>メタ</code>設定

en: Sitewide settings
ja: サイト全体の設定

en: Snippet Preview
ja: スニペットのプレビュー

en: Social
ja: ソーシャル

en: Social settings
ja: ソーシャルの設定

en: Some files could not be removed. Please remove them via FTP.
ja: 削除できなかったファイルがあります。FTP を使って、そのファイルを削除して下さい。

en: Special Pages
ja: 特別なページ

en: Start Tour
ja: ツアーを開始

en: Strip the category base (usually <code>/category/</code>) from the category URL.
ja: カテゴリーのURLからカテゴリーベース（通常の <code>/category/</code> ）を取り除く

en: Subscribe
ja: 購読する

en: Successfully added %s as a Facebook Admin!
ja: 正常に Facebook の管理者として%sを追加されました！

en: Successfully cleared all Facebook Data
ja: 正常に全ての Facebook データをクリアしました。

en: Successfully removed admin %s
ja: 正常に管理者%sを削除しました。

en: Successfully retrieved your apps from Facebook, now select an app to use as admin.
ja: 正常に Facebook からあなたの app を取得しました。管理者として使用する app を選択します。

en: Super Admins only
ja: 特権管理者専用

en: Take this tour to quickly learn about the use of this plugin.
ja: このプラグインの使用についてすぐに学ぶならこのツアーに参加してください。

en: Taxonomies
ja: 分類

en: Taxonomy to show in breadcrumbs for:
ja: パンくずリストに表示するための分類：

en: The <code>meta</code> description will be limited to %s chars%s, %s chars left.
ja: <code>meta</code>説明文は%s文字%sに制限され、残り%s文字です。

en: The Breadcrumbs title is used in the breadcrumbs where this %s appears.
ja: パンくずのタイトルは、この%sが表示されているパンくずに使用されています。

en: The SEO Title defaults to what is generated based on this sites title template for this posttype.
ja: この投稿タイプにこのサイトタイトルのテンプレートに基づいて生成されたものがSEOタイトルのデフォルトになります。

en: The SEO description is used for the meta description on the archive page for this term.
ja: SEO Description は、このタームのアーカイブページでメタ説明文(meta description)で使用されています。

en: The SEO title is used on the archive page for this term.
ja: SEO タイトルは、このタームのアーカイブページで使用されています。

en: The URL that this page should redirect to.
ja: このページにリダイレクトする必要のあるURLです。

en: The available space is shorter than the usual 155 characters because Google will also include the publication date in the snippet.
ja: 使用可能なスペースが通常の155文字より短い場合、Googleはスニペットに発行日をインクルードします。

en: The canonical URL that this page should point to, leave empty to default to permalink. %sCross domain canonical%s supported too.
ja: このページが提示するべきであるカノニカルURL、パーマリンクをデフォルトにする場合は空白のままにしておきます。%sCross domain canonical%sもサポートされています。

en: The canonical link is shown on the archive page for this term.
ja: カノニカルリンクは、このタームのアーカイブページに表示されています。

en: The copy scores %s in the %s test, which is considered %s to read. %s
ja: 読み取りするように%sと見なされた、コピーは%sテストで%sを記録しました。%s

en: The following file(s) is/are blocking your XML sitemaps from working properly:
ja: 次のファイルが XML サイトマップが正常に動作するのをブロックしています:

en: The images on this page are missing alt tags.
ja: このページの画像は、altタグが見つかりません。

en: The images on this page contain alt tags with the target keyword / phrase.
ja: このページ上の画像は、ターゲットのキーワード／フレーズにaltタグが含まれています。

en: The images on this page do not have alt tags containing your keyword / phrase.
ja: このページ上の画像は、キーワード／フレーズを含んでいるaltタグがありません。

en: The keyword / phrase %s does not appear in the page title.
ja: キーワード/フレーズの %s はページタイトルに表示されていません。

en: The keyword / phrase appears in the URL for this page.
ja: キーワード/フレーズは、このページのURLが表示されています。

en: The keyword / phrase does not appear in the URL for this page. If you decide to rename the URL be sure to check the old URL 301 redirects to the new one!
ja: キーワード/フレーズは、このページのURLに表示されていません。URLをリネームすることを決定した場合、古いURLが新しいものに301リダイレクトされているか確認してください！

en: The keyword appears in the first paragraph of the copy.
ja: キーワードは、コピーの最初の段落に表示されています。

en: The keyword density is %s%%, which is a bit low, the keyword was found %s times.
ja: キーワード密度が少し低い%s%%であり、キーワードは%s回見つかりました。

en: The keyword density is %s%%, which is great, the keyword was found %s times.
ja: キーワード密度は多数の%s%%であり、キーワードは%s回見つかりました。

en: The keyword density is %s%%, which is over the advised 4.5%% maximum, the keyword was found %s times.
ja: キーワード密度は勧告されている最大値4.5%%の以上の%s%%であり、キーワードは%s回見つかりました。

en: The keyword doesn't appear in the first paragraph of the copy, make sure the topic is clear immediately.
ja: キーワードは、コピーの最初の段落に表示されていません。トピックが直ちにクリアであることを確認してください。

en: The keyword for this page contains one or more %sstop words%s, consider removing them. Found '%s'.
ja: このページのキーワードは、1つまたは複数の %sストップワード%sを含んでおり、それらの削除を検討してください。'%s'見つかりました。

en: The meta description contains the primary keyword / phrase.
ja: メタ説明文は主要なキーワード／フレーズを含んでいます。

en: The meta description is under 120 characters, however up to %s characters are available. %s
ja: メタ説明文は120文字以上、最大%s文字がご利用いただけます。%s

en: The page title contains %d characters, which is less than the recommended minimum of 40 characters. Use the space to add keyword variations or create compelling call-to-action copy.
ja: ページタイトルは推奨されている最小値40文字より少ない%d文字が含まれています。キーワードのバリエーションを追加したり、説得力のある行動を促すコピーを作成するための領域が必要です。

en: The page title contains %d characters, which is more than the viewable limit of 70 characters; some words will not be visible to users in your listing.
ja: ページタイトルは70文字の表示可能範囲以上である、%d文字が含まれています；いくつかの単語は、リスト内のユーザに表示されていません。

en: The page title contains keyword / phrase, at the beginning which is considered to improve rankings.
ja: ページタイトルは冒頭でランキングを向上させるために考えられている、キーワード/フレーズを含んでいます。

en: The page title contains keyword / phrase, but it does not appear at the beginning; try and move it to the beginning.
ja: ページのタイトルはキーワード/フレーズが含まれていますが、当初は表示されません；試すにはそれを先頭に移動します。

en: The page title is more than 40 characters and less than the recommended 70 character limit.
ja: ページタイトルは推奨される制限の40文字以上70文字未満より少ないです。

en: The post %s appeared first on %s.
ja: 投稿%sは%sの最初に登場しました。

en: The priority given to this page in the XML sitemap.
ja: 優先順位は、XMLサイトマップでこのページに与えられました。

en: The separator defined in your theme's <code>wp_title()</code> tag.
ja: 区切りは、あなたのテーマの <code>wp_title()</code> タグで定義されています。

en: The site's name
ja: サイト名

en: The slug for this page contains one or more <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Stop_words">stop words</a>, consider removing them.
ja: このページのスラッグは、1つまたは複数の<a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Stop_words">ストップワード</a>が含まれています、それらの削除を検討してください。

en: The slug for this page is a bit long, consider shortening it.
ja: このページのスラッグは少し長いです、短縮することを検討してください。

en: The specified meta description is over %s characters, reducing it will ensure the entire description is visible. %s
ja: 指定されたメタ説明文は%s文字超えています、全体の説明文が表示されているように削減してください。%s

en: There are %d words contained in the body copy. This is far too low and should be increased.
ja: ボディー・コピーに含まれる%d単語があります。これははるかに低すぎるので増やす必要があります。

en: These pages will be noindex, followed by default, so they will never show up in search results.
ja: これらのページが noindex になり、その後にデフォルトが続くので、検索結果に表示されません。

en: This %s follows the indexation rules set under Metas and Titles, you can override it here.
ja: この%sは、タイトルとメタにあるインデックスのルールに従います。ここでそのルールを上書きすることができます。

en: This feature is used to automatically add content to your RSS, more specifically, it's meant to add links back to your blog and your blog posts, so dumb scrapers will automatically add these links too, helping search engines identify you as the original source of the content.
ja: この機能は自動的にあなたの RSS にコンテンツを追加するために使用されます。さらに具体的に言うと、それはあなたのブログやブログ投稿へ戻るリンクを追加することを意味しているので、まぬけなコンテンツ窃盗者は、自動的にこうしたリンクも追加してしまいます。検索エンジンがあなたのブログをコンテンツのオリジナルのソースとして識別するのに役立ちます。

en: This image is used if the post/page being shared does not contain any images.
ja: シェアされている投稿/ページに画像が含まれていない場合は、この画像が使用されます。

en: This incredibly powerful function allows you to add content to the beginning and end of your posts in your RSS feed. This helps you gain links from people who steal your content!
ja: この信じられないほど強力な機能で、 RSS フィードに含まれる投稿の最初と最後にコンテンツを追加することができます。これにより、コンテンツを盗む人々からリンクを得ることができます！

en: This is a settings export file for the WordPress SEO plugin by Yoast.com
ja: これは WordPress SEO plugin by Yoast.com の設定のエクスポートファイルです。

en: This is the WordPress SEO Dashboard, here you can restart this tour or revert the WP SEO settings to default.
ja: これは WordPress SEO のダッシュボードです。このツアーを再開するか、WP SEO の設定をデフォルトに戻すことができます。

en: This page has %s nofollowed link(s) and %s normal outbound link(s).
ja: このページは、%sのnofollowedリンクと%sの通常の外部リンクがあります。

en: This page has %s outbound link(s), all nofollowed.
ja: このページは、全てnofollowされた%s外部リンクがあります。

en: This page has %s outbound link(s).
ja: このページは、%s外部リンクがあります。

en: This prevents threaded replies from working when the user has JavaScript disabled, but on a large site can mean a <em>huge</em> improvement in crawl efficiency for search engines when you have a lot of comments.
ja: ユーザーがJavascriptを無効にした時に、返信がスレッドになるのを防ぎますが、大規模なサイト上では多くのコメントが有る時に検索エンジンのクロール効率が<em>大幅に</em> 向上することを意味しています。

en: Title
ja: タイトル

en: Title settings
ja: タイトルの設定

en: Title template
ja: タイトルのテンプレート

en: Title to use for Author page
ja: 作成者ページに使用するタイトル

en: Title to use for this page in breadcrumb paths
ja: パンくずリストのパスにこのページに使用するためのタイトル

en: Titles &amp; Metas
ja: タイトル &amp; メタ

en: To enjoy all the benefits of the page analysis feature, you'll need to (get your host to) install it.
ja: ページ分析機能のすべての利点を享受するには、（ホストを取得して）それをインストールする必要があります。

en: To update this page analysis, save as draft or update and check this tab again
ja: このページの分析を更新するために、下書きまたは更新として保存し、再度このタブをチェックしてください。

en: Tracking
ja: トラッキング

en: Try to make shorter sentences to improve readability.
ja: 読みやすさを向上させるために短い文章を作ることを試みて下さい。

en: Try to make shorter sentences, using less difficult words to improve readability.
ja: 読みやすさを向上させるために以下の難しい言葉を使って、短い文章を作ることを試みて下さい。

en: Twitter username (without @)
ja: Twitter ユーザー名 (@は不要)

en: Unchecking this box allows authors and editors to redirect posts, noindex them and do other things you might not want if you don't trust your authors.
ja: このチェックボックスをオフにすると、作成者と編集者が投稿をリダイレクトすることができるようになります。そうした投稿を noindex にして、作成者を信頼できない場合、表示しないようにできます。

en: Update Facebook Apps
ja: Facebook のアプリをアップデートします。

en: Updated Robots.txt
ja: robots.txt ファイルを更新しました。

en: Upload failed.
ja: アップロードに失敗しました。

en: Use %s default (Currently: %s)
ja:  %sのデフォルトを使用(現在: %s)

en: Use <code>meta</code> keywords tag?
ja: <code>メタ</code>キーワード(meta keyword)タグを使用しますか？

en: Use a Facebook App as Admin
ja: 管理者として Facebook のアプリを使う

en: Using this form you can reset a site to the default SEO settings.
ja: このフォームを使って、サイトをデフォルトの SEO の設定にリセットすることができます。

en: Variables
ja: 変数

en: Webmaster Tools
ja: ウェブマスターツール

en: Who should have access to the WordPress SEO settings
ja: WordPress SEO の設定にアクセスできる人

en: WooThemes SEO framework settings &amp; data successfully imported.
ja: WooThemes SEO フレームワークの設定とデータが正常にインポートされました。

en: WordPress SEO Meta Box
ja: WordPress SEO のメタボックス

en: WordPress SEO has auto-detected whether it needs to force rewrite the titles for your pages, if you think it's wrong and you know what you're doing, you can change the setting here.
ja: WordPress SEO は、ページのタイトルを書き換えを強制する必要があるかどうかを自動検出します。 それが間違っていて、何をしているのかを知っているなら、ここで設定を変更することができます。

en: WordPress SEO settings
ja: WordPress SEO の設定

en: XML Sitemap
ja: XML サイトマップ

en: XML Sitemaps
ja: XML サイトマップ

en: Yoast Breadcrumbs options could not be found
ja: Yoast Breadcrumbs の設定を見つけることが出来ませんでした。

en: Yoast Breadcrumbs options imported successfully.
ja: Yoast Breadcrumbs の設定が正常にインポートされました。

en: Yoast WordPress SEO Settings
ja: Yoast WordPress SEO の設定

en: You can determine the title and description for the blog page by %sediting the blog page itself &raquo;%s
ja: %sブログページ自体を編集することで%s、ブログページのタイトルと説明文を決定することができます

en: You can determine the title and description for the front page by %sediting the front page itself &raquo;%s
ja: %sフロントページ自体を編集することで%sフロントページのタイトルと説明文を決定することができます

en: You can find your XML Sitemap here: %sXML Sitemap%s
ja: XML サイトマップはこちらになります: %sXML サイトマップ%s

en: You can use the boxes below to verify with the different Webmaster Tools, if your site is already verified, you can just forget about these. Enter the verify meta values for:
ja: 様々なウェブマスターツールで確認するために下のボックスを使用することができます。サイトがすでに認証されている場合は、これらについては忘れてください。認証メタ値を入力してください。

en: You can use the following variables within the content, they will be replaced by the value on the right.
ja: コンテンツ内で次の変数を使用することができ、右側の値に置き換えられます。

en: You cannot edit the .htaccess file.
ja: .htaccess ファイルを編集することができません。

en: You cannot edit the robots.txt file.
ja: robots.txt ファイルを編集することができません。

en: You do <strong>not</strong> need to generate the XML sitemap, nor will it take up time to generate after publishing a post.
ja: XML サイトマップを生成する必要も、投稿を公開した後に生成するための時間を取る必要も<strong>ありません</strong>。

en: You do not have your postname in the URL of your posts and pages, it is highly recommended that you do. Consider setting your permalink structure to <strong>/%postname%/</strong>.
ja: 投稿やページの URL に postname がありません。 postname を含めることを強くお勧めします。パーマリンク構造を <strong>/%postname%/</strong> に設定することを検討してください。

en: You have not used your keyword / keyphrase in any subheading (such as an H2) in your copy.
ja: コピー内に任意のサブ見出し（例えば、H2など）にキーワード/キーフレーズを使用していません。

en: You must %sgo to your Reading Settings%s and uncheck the box for Search Engine Visibility.
ja: %s表示設定に移動して%s、「検索エンジンでの表示」のチェックボックスをオフにします。

en: You searched for
ja: 検索:

en: You searched for %s
ja: 検索: %s

en: You're linking to another page with the keyword you want this page to rank for, consider changing that if you truly want this page to rank.
ja: あなたは、このページにランク付けしたいキーワードを使用して別ページにリンクします。このページに本当にランク付けしたい場合変更することを検討してください。

en: Your hosting environment does not support PHP's %sDocument Object Model%s.
ja: あなたのホスティング環境は、PHPの%sDocument Object Model%sをサポートしていません。

en: Your keyphrase is over 10 words, a keyphrase should be shorter and there can be only one keyphrase.
ja: あなたのキーフレーズは10単語超えており、キーフレーズは短くなければならず、唯一のキーフレーズになります。

en: Your theme contains a meta description, which blocks WordPress SEO from working properly, please delete the following line, or press fix it:
ja: テーマがメタ説明文(meta description)を含んでおり、WordPress SEO が正常に動作するのをブロックしているので、次の行を削除するか、"修正する"を押します。

en: difficult
ja: 難しい

en: easy
ja: 易しい

en: fairly difficult
ja: かなり難しい

en: fairly easy
ja: かなり易しい

en: very difficult
ja: 非常に難しい

en: very easy
ja: 非常に易しい
